Nibe Rideklubs årligt tilbagevendende Nibe Cup gennemført den forløbne weekend.

Med deltagelse fra en lang række nordjyske rideklubber, stod den lørdag og søndag den forløbne weekend på konkurrencer i spring og dressur for såvel ponyer som heste.

Nibe Rideklubs ekvipager markerede sig godt gennem konkurrencerne med såvel førstepladser som sekundære placeringer.

Resultater af weekendens konkurrencer i spring og dressur. Ekvipager fra Nibe Rideklub:

LØRDAG

LD 1-2 Hest
Caroline Clemmesen 1 Pl
Mie H Andersen 2 pl

LD1-2 Pony trækker
Nicoline Borup Larsen 1 pl
Maya Thomasen 2 pl

LD 1-2 Pony
Betina Bonde Ebdrup 1 pl
Sofie Greve 2 pl
Marie Sidenus 3 pl

Lc 1 Pony 1 Afd Kat 3-2
Isabella Rosendahl 1pl
Cecilie Secher 2 pl

Lc 1 hest 1 afd
Cecilie F H Sørensen 2 pl

Lc 2-3 hest
Henriette Grøn vestergaard 2 pl

SPRING

CM klassen Bo fik rosetter
Louise Jensen
Lina H Andersen

LD for 3 pony
Lina H Andersen 2 pl

LD for 2 pony
Julie V Pedersen 2 pl

LD for 1 pony
Julie V Pedersen 1 pl

LC for 1 pony
Victoria Barshøj

LB#
Freja M F Weissenborn 4 pl

LB""
Freja M F Weissenborn 3 pl

LD Hest
Flippa Kaarsberg 2 pl

SØNDAG

DRESSUR

Lc 1-2-3 hest
Henrietter Grøn Vestergaard

LD 1-2 Pony
Sofie Greve 1 pl
Betina Ebdrup 2 pl

LC2 Pony 2 afd
Cecilie Secher 2 pl
Betina Ebdruo 2 pl
Mathilde Skibsted Jensen 3 pl 

LC2 Hest 2 Afd.
Cecilie H F Sørensen 1 pl

LB2 Hest 2 Afd
Anne Thomasen 2 pl

SPRING

Cm klassen for Pony fik rosetter
Louise Jensen
Marie Sidenus
Mathilde Borup Larsen
Lina H Andersen
Sofie Ravnstrup

LD for 3 pony
Lina H Andersen 2 pl

Ld For 1 pony
Julie V Pedersen 2 pl

LC for 1 pony
Julie V Pedersen 1 pl
Caroline Barshøj 2 pl

LB"" for Pony
Freja M F Weissenborn 2 pl 

Cm klasse for hest fik rosset
Emilie Grusgaard Pedersen 

LF Hest
Emilie Grusgaard Pedersen 1 pl

LE Hest
Karoline Kristoffersen 2 pl
Emilie Grusgaard Pedersen 4 pl

LD hest
Emilie Grusgaard Pedersen 4pl

Øvrige rytter der startede der ikke vandt

Maja Reffeldt Lund, Cecilie Brøndum, Emilie Brøndum , Camilla H Møller, Miamaja Skibsted jensen , Ida Christensen, Mathilde H Sørensen, Cecilie Thomasen, Ida Kærup, Nicoline Kristensen Dyhr, Ellen French Henriksen, Nicoline Laurberg Johasen, Emma Poulsen, Chrstina Lund Pedersen, Josefine Andersen, Emilie h Madsen, Cecilie Birkedal.

Vinder af LC spring pony,   Julie Vestergaard Pedersen på Klæstrups Bianca.