For første gang i St. Restrup IF´s historie kan klubben mønstre ikke mindre end to nye landsholdsspillere fra samme årgang.

Signe og Mathilde Carstens, som er tvillinger årgang 2002 er nemlig netop udtaget til den danske U16 landsholdstrup, som starter efter sommerferien. Pigerne er opvokset og bosat i Frejlev, de har nydt mange timer i RIF-regi. Først var det idrætsgrenene: Gymnastik og idræt på tværs, senere blev det håndbold og rope shipping inden badminton blev deres favorit. Men på en villavej i Frejlev inviterede genboen, Freja Dollerup, dem begge med til fodboldtræning som 7 årige tilbage i 2009, hvor de spillede med årgang 2001. Mathilde og Signe havde inspirerende og sjove ungdomsfodboldår I RIF fra de var U8- til de var U11-spillere. Her udviklede de glæden ved den lille runde bold.

I 2013 havde de fået lyst til at prøve deres talent af i AaB. Her startede de på klubbens nystartede U14-hold som de absolut yngste (hhv. 1 og 2 år yngre end de øvrige) samtidigt med at de deltog på klubbens talenthold. Talentet blev udviklet og interessen for fodbold voksede og i sæsonen 2014/2015 var de faste deltagere på AaB´s U14 mesterrækkehold og DBU´s U14 talenthold. Sidenhen på DBU´s U15-talenthold i sæsonen 2015/2016, og nu er de begge faste spillere på AaB´s U16 og U18DM-hold.

Begge er også udtaget til DBU´s U16 landsholdstrup 2017/2018. Mathilde Carstens har endda mulighed for landsholdsdebut inden da. Hun er nemlig blevet inviteret med det nuværende U16-landshold årgang 2001, som er ét år ældre end hende selv, til Nordic Cup i Finland i perioden 27. juni til 7. juli, hvor modstanderne hedder Norge, Holland og Tyskland. Tvillingerne Signe Carstens (t.v.) og Mathilde Carstens (t.h.), Frejlev, er begge udtaget til DBU’s U16 landsholdstrup 2017/2018.