
- Onsdag, 25. april 2018
Aalborg Kommune har i Barmer igangsat et af sine landsby-projekter »Udvikling i din by«.
Mandag var ca. 60 lokale borgere fra Barmer og nærmeste omegn samlet til en idéfase, der gav mange ideer til den fremtidigeudvikling i Barmer.
De 45 borgere, som mandag aften var mødt i Barmer Forsamlingshus, blev på en måde sat på skolebænken.
– Ikke i klassisk forstand, understregede landdistriktskonsulent Jane tange Mathiasen på mødet, mden i form af tre scenarier, hvor deltagerne blev bedt om at komme med ideer. Det gjaldt:
– Hvad er »godt og skidt« i Barmer i dag?
– Hvordan ser Barmer ud om 10 år, i 2018?
– Hvordan vil udviklingen være i Barmer de kommende 10 år, frem mod 2028?
Ud fra dette blev deltagerne samlet i grupper og blev bedt om at beskrive nogle ideer med korte formuleringer inden for emnerne: Aktiviteter og fællesskab, Infrastruktur, Byfornyelse og Natur.
Gennem aftenen kom der gang i dialogen ved bordene, og der fremkom ved mødets afslutning omkring 100 ideer til den fremtidige udvikling. Her iblandt:
– Cykelstier gennem byen og gerne til nabobyer eller skole.
– Lavere hastighed gennem eller uden for byen.
– Bedre mobil-dækning.
– Digital platform / hjemmeside.
– Legeplads / fællesareal / pavillon / sti til Valsted.
– Byfornyelse, Natursti, cykelsti og aktiviteter ved Drøvten.
Deltagerne mødes igen i slutningen af maj til videre drøftelse af ideerne.