Nibe Roklub har haft en på alle måder rigtig god og aktiv rosæson det forløbne sommerhalvår.

Det fremgik klart af dels formand Ole Torps tale ved weekendens standerstrygning og dels ved fremmødet, hvor flere end 30 lørdag var på vandet en sidste gang og mellem 50 og 60 medlemmer deltog i den efterfølgende markering af sæsonafslutningen ved nedtagning af klubstanderen og tildeling af et rekordstort antal præstationsnåle, opnået ved sommerens roning i såvel lokale som fremmede farvande.

Klubbens formand Ole Torp roste medlemmerne – ikke blot for femte sæson i træk at sætte aktivitetsrekord med 49.501 roede kilometer, men også for at søge nye udfordringer med nye farvande, nye bådtyper og for at opnå resultater, der kun er fremkommet ved hård og vedvarende træning.

Således blev der efter selve standerstrygningen uddelt ikke færre end 43 præstationsnåle, med: 6 i guld (+1500 roede kilometer), 14 i sølv (+800 roede kilometer) og 23 i bronze (+400 roede kilometer).

Topscorer for antal roede kilometer blev Søren C. K. Petersen med 3.170 kilometer, hvilket samtidig er all-over personlig klubrekord – stærkt fulgt af sin søster Lærke C. K. Petersen med 3.077 kilometer.

Sæsonrekorden i personligt roede kilometer indbragte Søren C. K. Petersen en ny-indstiftet pokal til den, der hvert år roer flest kilometer.


Øvrige »guldroere« blev: Kurt Møller Jensen (2.012 km), Pia Banch Jensen (1.911 km), Lena Knudsen (1.568 km) og Thorbjørn Borregaard (1.565 km). De gyldne nåle blev overrakt af »Kong Neptun«, som af fjordens bølger dukkede op ved overrækkelsen med sin egen særlige lykønskning.

Kong Neptun overrakte de gyldne nåle til klubbens mest aktive roere. Fra venstre er det her Kurt Møller Jensen, Lena Knudsen, Lærke Petersen og Søren Petersen, der hver modtager sin fortjente guldnål for flest roede kilometer i sæsonen 2018.