Sebber Kloster Golfklub har gennem omfattende mesterskaber den forløbne weekend kåret årets klubmestre.

Klubmesterskab for damer
Anne Holm Færgemann vandt i samlet 8 slag over banens par over de 2x18 huller, fordelt med 78 slag lørdag og bare 74 slag søndag. Anne vandt mesterskaberne for 3. gang i træk og imponerende 11. gang i klubbens historie.

Klubmesterskab for herrer
Efter de to første runder af mesterskaberne første Kasper Jepsen og Jesper Thøger i +5, mens Henrik Sand fulgte tæt efter i +7, så der var lagt op til en spændende finalerunde søndag. Allerede på første hul tilsmilede heldet Jesper, som fik en birdie på trods af at have haft en provisorisk bold med fra tee, mens de to andre lavede bogey. Efter 4 huller var Jesper ÷2 for dagen, Henrik Sand  +2 og Kasper Jepsen +4, så pludselig var Jesper samlet 4 slag foran både Kasper og Henrik. Derfra så Jesper sig ikke tilbage og kom med solidt spil rundt i banens par, mens de 2 andre spillede sig ud af kampen om mesterskabet med runder i 9 og 13 over par.

Jesper Thøger Christensen vandt herrerækken i samlet 5 over banens par over de 3×18 huller, fordelt på runder i 72, 77 og 72 slag. Jesper vandt mesterskaberne for 3. gang i træk og 4. gang i klubbens historie. Resultatet +5 for 3 runder er i øvrigt den hidtil laveste score præsteret over 3 runder ved mesterskaberne.

Rækkemestre
Der blev også dystet i aldersopdelte kategorier og her var der flere spændende dyster.
Superveteran herrer 70+: Hans Jørgen Krath (+38)
Veteraner Damer 60 +: Dorthe Nielsen (+39)
Veteraner Herrer 60 +: Henning Kusk Larsen (+26)
Seniorer Damer 50 +: Helle Rahbek Thomsen (+54)
Seniorer Herrer 50 +: Kaj H. Svenningsen (+38)
Mid-Age Herrer 40 +: Casper Munk Christensen (+23)
Mid-Age Herrer 30 + : Jesper Thøger Christensen (Par)
Damer 19 +: Anne Holm Færgemann (+8)
Herrer 19 +: Rasmus Sloth Hansen(+11)
Junior Drenge: Patrick Munk Krog Christensen (+31)

Stablefordmestre
Sidst men ikke mindst blev der dystet i Stableford. Som noget nyt kunne alle deltage i denne del af mesterskabet uanset handicap.
A-Rækken: Jesper Thøger Christensen (78 point)
B-Rækken: Henning Kusk Larsen (73 point)
C-Rækken: Ole Ruby (68 point)
D-Rækken: Torben Langeland Bach (68 point).

 

Årets klubmestre i Sebber Kloster Golfklb.