Fest og fællessang i Skalskoven:

Nibe Festival 2025 bliver endnu en sommer med fællesskab, fester til den lyse morgen og masser af musikalske øjeblikke, der samler publikum i kor og kærlighed. I dag tilføjer festivalen fem navne, der alle, på hver deres måde, har evnen til at løfte stemningen.

”Vi har i dag offentliggjort en håndfuld artister, som hver især står for musikalske oplevelser, hvor publikum garanteret fester med fra første tone. Det her er navne, der oser af fest og fællesskab – og det er lige præcis dét, Nibe handler om,” fortæller festivaltalsmand Peter Møller Madsen.


Birthe Kjær & Feel Good Band debuterer på Nibe Festival

Den folkekære sangerinde debuterer til den 39. Nibe Festival. Det er på tide, vil mange sige, og opfordringerne har også været mangfoldige og insisterende. Nu kommer Birthe Kjær og Feel Good Band og stopfylder med sikkerhed Blå Scene fredag middag.
Publikum kan godt begynde at varme stemmebåndet op. Med hits som Pas På Den Knaldrøde Gummibåd, Vi Maler Byen Rød, og Sommer Og Sol garanterer Birthe Kjær fest fra første sekund.
– Det er magisk at opleve flere tusinde festivalgæster stå og synge med i ét stort kor. Når Birthe er på scenen, sker det vist helt naturligt, siger Festivaltalsmand Peter Møller Madsen.


Die Herren – U2´s BEST ´25

Ubetinget et af landets mest populære og aktive tributebands. 34 år på tour og mere end 2500 koncerter siger alt.
Die Herren har løbende spillet på Nibe igennem de 34 år, og vender altså tilbage lørdag på sommerens festival, når de strør om sig med U2 klassikere som Gloria, With Or Without You, I Will Follow, Sunday Bloody Sunday, One og Where The Streets Have No Name.


Familien – Benjamin Havs festmaskine kan selv
De er kendt som bandet bag Benjamin Hav, men Familien er meget mere end et backingband, og det viser de i år, når de tager på tour uden Hav.  
Familien er en kæmpe fest i sig selv. Når de står på egne ben, får man et musikalsk overflødighedshorn af rytmer, energi og humor. Publikum kan forvente et show, hvor dansegulvet aldrig står stille.


Allmost AC/DC – Rock ’n’ roll med tryk på gaspedalen
Elsker du AC/DC? Så vil du elske Allmost AC/DC. Bandet leverer de australske rocklegenders største numre med så meget power og autenticitet, at man næsten tror, det er Angus og co. selv, der står på scenen.
Klar til Highway to Hell under trækronerne, klar til et show med masser visuals og vildskab?


Christian Brøns – Pop, nærvær og fællesskab
Christian Brøns har fået et kæmpe comeback. Med sange som Du Kan Gøre Hvad Du Vil, Tilbage Hvor Vi Var og Bedst Når Vi Er To, har Christian Brøns sat lyd til mange danske kærlighedshistorier.
Christian Brøns middagskoncert i Reservatet på Nibe 2025 bliver en stemningsfuld og skøn stund, hvor publikum får mulighed for at synge med på nogle af de mest elskede danske pophits fra 00’erne.

Stærkt felt med tidligere offentliggjorte navne

Med dagens offentliggørelser føjer Nibe endnu mere kvalitet til et i forvejen stærkt musikprogram. Blandt de tidligere offentliggjorte navne finder man Dean Lewis, The Minds of 99, Nik & Jay, amerikanske Anastacia, Suspekt, Medina, Jonah Blacksmith og Christopher.

– Vi fuldender stort set posteren torsdag i næste uge. Vi er meget glade for årets line-up og der venter også godt med musikalske ”godter” i næste uge - lyder det fra Peter Møller Madsen.