
- Onsdag, 9. april 2025
HÅNDBOLD: 2. division, kvinder
Nibe HK - Hadsten Håndbold: 23-29 (16-17)
Målscorere mod Hadsten: Julie Jensen & Marie Hjortshøj begge 5 mål, Line Helenius & Anne Sofie Jensen begge 3 mål, Anne Jensen & Marie Dalum begge 2 mål, Anne Baand - Karoline Engstrøm og Amalie Adelsen alle 1 mål.
Lørdag eftermiddag tog Nibe HK damer imod Hadsten i en kamp hvor ingen af holdene havde noget at spille for, da begge hold også næste sæson skal spille i 2 division.
1 halvleg bar præg af at begge hold hellere ville spille angreb end at dække op, så det blev en velspillet halvleg med mange flotte mål, hvor især Marie Hjortshøj lavede mange flotte mål fra højre fløj, og Julie Jensen som endelig fik lov til at spille en kamp hvor hun ikke blev mandsopdækket gjorde det godt. Holdene fulgtes ad hele første halvleg, og pause stillingen var 16-17 til Hadsten. I halvlegen var der fokus på forsvarsspillet, og vi var enige om at det hold der først fik styr på den del af spillet nok også løb med sejren til sidst, det blev desværre Hadsten der fik styr på det og det betød at vi kun lavede 7 mål i 2 halvleg, og lige borset fra de første 10 min af 2 halvleg der var spænding om resultatet. Vi måtte se os slået med 23-29 til et godt Hadsten hold, som i perioder viste hvorfor de blev nr 2 i rækken.
Nu går alle omkring holdet på håndboldferie, efter en sæson hvor vi fra start vidste at der skulle mange point til at blive i rækken, da der var 3 nedrykkere og 1 der skal ud og spille om nedrykning, vi klarede det med 21 point, trods en meget dårlig periode her i Marts måned, men kampen i Holstebro viste pigerne stor moral og vandt den kamp som betød 2 division næste sæson. Vores interne målsætning var at overleve, men også at få ca. 24 point, og havde vi ikke haft den down periode her til sidst, tror jeg vi havde fået 28-30 point, som ville være super flot. Men målsætningen er nået og efter 2 år med pigerne giver jeg stafetten videre, med stothed over det vi har præsteret i en historisk sæson i Nibe HK, slutter Mogens Roed.