Én af Nibe Håndboldklubs lokale og utrættelige ildsjæle, Andreas Agerbo Sondrup fik torsdag aften i sidste uge tildelt VIP-Prisen, udsat af Aalborg Kommune og tildelt i forbindelse med arrangementet »Aalborgs Bedste«, hvor kommunens danske mestre m.v. hyldes.

I motivationen hedder det bl.a.:

»Han udstråler et engagement man ikke finder andre steder, og går ind i alle opgaver med 110% dedikation«.

Andreas har gennem de seneste år været en stor drivkraft i foreningen, og kan tillægges æren for at der er igangsat et væld af initiativer i klubben, som kommer både foreningens medlemmer og byens borgere tilgode.

Som ansvarlig for sponsorudvalget, træner for flere hold, primus motor for håndboldskole, arrangementsansvarlig, praktisk hjælp, udøver og stor rollemodel for små som store, er Andreas noget ud over det sædvanlige og af stor betydning for foreningslivet.

Andreas er en ildsjæl der brænder så meget, at det påvirker alle omkring ham. Han tilfører Nibe HK en gejst og vilje og er progressiv og ambitiøs på foreningens vegne, og for det hædres han i dag.