- Torsdag, 4. august 2022
25 nye redningsstiger, fire redningsposter og 21 nye redningskranse.
Det var en ret så travl havnefoged Lennart Olsson, som Nibe Avis traf for nylig, i færd med at klargøre et stort antal nye redningsstiger, som i disse dage er under montering ved havnebassinet i Nibe Lsytbådehavn.
– Vi har hidtil haft et antal redningsposter og redningsstiger ved havnebassinet, men med den nye op-kalering af antallet af stiger, redningsposter og redningskranse, bliver sikkerheden øget markant, så der vil være i alt 50 punkter ved og omkring havnebassinet, hvor der enten kan kravles op af bassinet – eller ydes hjælp fra land, hvis uheldet skulle være ude og en person falder i vandet.
De fire redningsposter er tillige udstyret med stiger, så de også kan bruges til redninger på is om vinteren.
– – –
Lennart Olsson noterer i øvrigt, at der hidtil denne sommer har været besøg af 1812 enheder, svarende til ca. 4500 overnatninger.








