FODBOLD – Serie 1, herrer

Nibe Boldklub - SSB/GIF: 1-0 (0-0)

Mål: 1-0 Gustav Sløk Jensen

Man of the match: Conrad Hindsdal

Tirsdag skulle Nibe endnu engang i kamp. Denne gang mod SSB/GIF, der med to uafgjorte og en sejr også var kommet godt fra start i deres første tre kampe.

Nibe havde fra start svært ved at ramme hinanden i deres ellers så gode pasningsspil på den regnvåde bane. Det gjorde hjemmeholdets spil noget ustadigt og uden det flow, der ellers har kendetegnet spillet i sæsonens første kampe.

Hjemmeholdet kom trods de spilmæssige udfordringer til flere fine chancer i første halvleg, men en velspillende keeper i udeholdets mål tog sig af det hele, så det var fortsat 0-0 ved pausen.

Anden halvleg startede lidt på samme måde, som første halvleg sluttede, men efter 52 minutters spil tog Gustav Sløk Jensen chancen med et skud udenfor feltet, og med en afretning fra en forsvarsspiller og en handske fra keeperen kunne bolden lige akkurat trille over stregen. Målet gjorde at udeholdet skulle længere frem i jagten på en udligning, hvilket også gav chancer i omstillingerne til hjemmeholdet, men ingen af holdene formåede at lave mål i resten af kampen, så Nibe kunne glæde sig over en 1-0 sejr i det der nok må betegnes som sæsonens dårligste kamp – rent spillemæssigt.

Træner Mick Andersen: ’I dag mangler vi det sidste i en række af ting, men spillerne arbejder for tingene og hiver sejren hjem. Det kræver også noget at arbejde benhårdt, når spillet ikke helt rammer niveau. Vi tager hellere en sejr i en mindre god præstation, end et nederlag i en super præstation. Jeg kan blive i tvivl om, at vi bare tænkte, at vi skulle gå på banen, og så var den kamp vunden. Den slags kampe er der ikke i serie 1. Det gælder også vores næste kamp, selvom Hornbæk ikke har fået mange point på kontoen. Vi skal være der alle mand 100 procent, så er det også muligt at få 3 point mere på kontoen.’ /. JS

Næste kamp for Nibes bedste herrer er søndag den 7. september kl. 14.00, hvor turen går til Hornbæk.