Lokalhistorie på torvet i Nibe

Nordjyske Museer tager igen i år på turné i det nordjyske med udstillingscontaineren Den Korte Historie. Et koncept, der bringer den lokale historie helt ud til der, hvor den rent faktisk fandt sted. En lille container-udstilling fortæller om middelalderens sildeeventyr, der gjorde Nibe til en særdeles velstående by.

I dag forbinder de fleste Nibe med bl.a. Nibe Festival, men allerede i den tidlige middelalder valfartede folk til den lille by. Om foråret og efteråret strømmede enorme stimer af sild ind i Limfjorden, og når silden kom, blev Nibe centrum for handel og aktivitet. Ikke bare fiskere, men også bødkerne, købmænd og mange andre kom til byen og arbejdede side om side med at fange, rense, salte og handle de eftertragtede fisk. Silden tiltrak folk fra nær og fjern, som håbede på at tjene penge eller blot få lidt at spise.

Udstillingscontaineren fortæller historien om det store sildeeventyr med ord, billeder og genstande fra Nibes fortid, der alt sammen vidner om den velstand, sildefiskeriet bragte til byen. Her vises også filmklip med rekonstruktioner af, hvordan sildefiskeriet foregik, og hvordan arbejdet med at rense og salte sildene blev udført.

Hvad mange måske ikke tænker over, så kan sildeeventyret også aflæses i byens bygninger den dag i dag. Blandt andet blev Nibe Kirke opført som følge af den store velstand og de mange mennesker, som silden tiltrak.

Læs mere om udstillingen på Torvet i Nibe, i denne uges trykte udgave af Nibe Avis.