- Torsdag, 3. juli 2025
Torsdag på Nibe Festival gik Alexanders drøm endeligt i opfyldelse.
Nibe Avis har tidligere skrevet om Alexander Raunholdt og hans band, og om hvordan de via Ungdomsringens musikfestival var blevet udvalgt til at spille på dette års Nibe Festival.
På torsdagens program stod de så – som dagens første navn på Grøn Scene på Camp Øst.
1-2-3 og så i gang
At åbne en scene kl. 12:30 kan godt være en udfordring, fordi mange af gæsterne ikke rigtigt er vågnet endnu, eller har glemt, hvad klokken er. Men Alexander og hans band gik frisk til sagen, og de fik hurtigt lagt et godt musikalsk udgangspunkt for deres koncert.
Det var tydeligt at høre, at de er dygtige instrumentalister, der har øvet dagens program grundigt igennem. Og i spidsen for bandet står Alexander så med sin store energi, kraftfulde sangstemme og sine evner som entertainer. Det lykkedes hurtigt for Alexander og resten af bandet at få etableret en god kontakt med publikum, som tydeligt nød bandets optræden.
Kæmpe oplevelse og en ny drøm
Efter koncerten talte Nibe Avis med Alexander om, hvordan det så havde været at opleve sin drøm gå i opfyldelse. Endnu helt høj efter en stor oplevelse fortalte han, hvor super fedt det havde været, og hvor glad han var for publikums massive støtte. Den havde de ikke kunnet ønske sig bedre. Og han vil fortsat inspirere andre unge til selv at begynde at spille, og så hurtigt som muligt gøre det sammen med andre.
Når en drøm som Alexanders er gået så fint i opfyldelse, er det vel naturligt at få en ny. Og i denne situation var det jo indlysende, at den næste drøm for Alexander var at komme ud at spille så meget som muligt. / FH










