
- Mandag, 10. april 2017
80 børn fra Nibe Skole henlagde en dags undervisning til Vikingebyen i Sebbersund.
Skolebørnene fra skolens fjerde klasser cyklede den forløbne uge til Sebbersund Vikingeby for at tilbringe undervisningsdagen på rigtig vikingemanér.
Skolebørnene blev delt op i fem hold hvor nogle på skift varmede vikingebrød over bål. Det var der stor søgning til, og de spiste med velbehag, fortæller Elin Møller, formand for Vikingebyen og selv med på børnenes vikingedag.
Et andet hold snittede i træ og andre der lavede en gruppe hvor de kæmpede med sværd og skjold. Andre igen lavede vikingespil og Hans Heidemann havde gruppevis børnene med på skift til Vikinge-kirkegården og op på Bjerget, hvorfra man kan overskue hele området.
– Alle fik en god indsigt i vikingetiden i Sebbersund og det var tydeligt, at alle havde en forrygende dag, slutter vikinge-formand Elin Møller.