- Onsdag, 16. september 2026
Otte nye historiske skilte skal fortælle historierne om Valsted og skabe en forbindelse mellem fortid, nutid og fremtid. Fredag blev skiltene indviet – under en paraplyparade af den våde slags.
Regnen havde for alvor meldt sin ankomst, da Valsted Borgerforening fredag inviterede til indvielse af otte nye historiske skilte rundt om i byen. Det ændrede dog ikke meget på fremmødet. Folk mødte op, paraplyerne kom frem, og en samlet flok begav sig rundt i byen for at se de nye skilte.
Historien skal videre
Martin Schumann fra skiltegruppen bød velkommen, inden turen gik til det første stop: Valsteds ældste hus.
Her holdt rådmand i Aalborg Kommune Jan Nymark Thaysen en kort tale – kort blandt andet fordi regnen efterhånden var blevet ganske insisterende.
Jan Thaysen glædede sig over at være kommet til Valsted og være med til at markere et projekt, der ikke kun fortæller Valsteds historie, men også er en lille brik i Aalborg Kommunes samlede historie.
Historien fortæller, hvad der er sket før os, og den kan være med til at skabe forbindelsen mellem det, der var, det der er, og det, der kommer – historiens vingesus bliver en vigtig kobling.
En by er som et menneske
Også Leo Helmer fra Aalborg Kommunes Landdistriktsudvalg var med, da de otte skilte blev afsløret.
Han sammenlignede i sin tale byer med mennesker.
Ingen mennesker er uden fejl, og det samme gælder byer. Men alle har noget særligt og noget smukt, som er værd at finde frem.
Det gælder også de små byer
Ifølge Leo Helmer er det vigtigt, at landsbyerne også i fremtiden er trygge og rolige steder med stærke fællesskaber. Steder, hvor unge får lyst til at vende tilbage til deres barndomsby – og hvor nye beboere får lyst til at slå sig ned.
Og her spiller historien en vigtig rolle. Kender man sin historie, kender man også det fundament, som byen og fællesskabet er bygget på - det gør det lettere at bygge videre.
Læs hele reportagen i Nibe Avis' trykte udgave.









