Selv om den lokale skakklub havde 5 spillere med i Nibes tredje grandprixturnering forrige lørdag, var de gæstende spillere for stærke på dagen til at nogen Nibespillere kunne være med i præmierækkerne.
Turneringen består af 7 partier, hvor hver spiller har en betænkningstid på 20 minutter. Det er 3. år turneringen har været spillet og hvert år med ny deltagerrekord. På trods af, at lørdagen bød på meget godt efterårsvejr,
 
Jan Peter Lysberg fra Aalborg blev Nibes Grandprixvinder med 6 point ud af 7 mulige.
Vinder af 1. klasse blev Hardy Jespersen fra Aars.
Vinder af 2. klasse blev Allan Eriksen fra Nørresundby.
Vinder af 3. klasse blev Aage Sørensen fra Aalborg.
 
Holdturnering
Samarbejdet med Aars Skakklub de sidste par år gav sidste år gevinst i form af førsteholdet rykkede op i 2. division, så det er med stor spænding at spillerne fra de 2 klubber, skal møde nye store udfordringer mod klubber fra Thy, Holstebro, Randers, Kjellerup, Aarhus og endelig Aalborg Skakforenings 1. hold, som tidligere har været blandt landets bedste hold. Aars-Nibeholdet vil komme til at bestå af de 4 bedste spillere fra hver klub, hvor Nibe stiller med Niels Pedersen, Søren Thomsen, Mogens Nielsen og Flemming Bøgh Jensen.
 
Nibe vil også i denne sæson være repræsenteret med et hold i A- rækken.