Nibe Håndboldklubs U18 drenge, 2. division tabte hjemme til Aars, i intens kamp med 80 mål.

Nicolaj Telling LeDous, i et gennembruds forsøg mod mål.

Anders Møller Droob scorer på straffekast - ét af sine 12 mål.

Nibe HK U18 2.div. tog søndag aften i mod Aars HK. Begge hold var opsatte på kamp - og kamp blev der.
 
I en tid tider meget velspillet første halvleg havde Nibe HK teten. Med flotte indspil til streg og hurtige kontra angreb, var Nibe HK spilstyrende de første 20 minutter af kampen. De sidste 10 minutter var det derimod Aars HK, der med flot angrebsspil hentede Nibe HK's føring til halvlegsstilling 21-21.

I anden halvleg forsatte begge hold med flot angrebsspil, hvorimod det var så som så med forsvarsspillet. Aars var gennem hele anden halvleg et par mål foran, og Nibe HK formåede aldrig at hente det sidste ind på Aars.

Sidst i kampen satsede Nibe HK hele butikken, men det var ikke nok. Kampen endte 38 – 42 til Aars HK. En utrolig målrig kamp, som helt sikkert var en turen værd til Nibe Hallen for de ca 100 tilskuere der var mødt op, lyder det fra træner Nibeholdets Morten Dahl Johansen.
 
Målscorere for Nibe:
Anders Møller Droob 12
Frederik Skak og Nicolaj Telling LeDous, hver 5
Frederik Dahl og Magnus Veggerby, hver 5
Christian Hjorthøj 2
Lasse Laustsen og Chris Gundersen hver 1