- Tirsdag, 11. januar 2011


Søndag d. 30. januar er sidste dag, hvor borgerne i Frejlev kan gøre deres daglige indkøb i den lokale Dagli’ Brugsen. Koncernen, Coop Danmark, har besluttet at lukke den »gamle« butik, som har rødder i lokalsamfundet hele 122 år tilbage. Den lokale brugs har således selv været butik i Frejlev, da byen, for årtier tilbage, både havde en slagter-, bager- og købmandsbutik på samme gade – Nibevej.
Trods de mange år som lokal butik er faktum, at konkurrencen er blevet for hård i Frejlev. Hovedårsagen skal findes i REMA 1000’s åbning af butik i byen, i september 2010. Dette sammenholdt med at City Syd blot ligger få kilometer væk, hvor alle varer forefindes, har Coop Danmark besluttet, at Dagli’ Brugsen lukker ved månedens udgang.
I den forbindelse kunne Nibe Avis godt have tænkt sig en udtalelse fra uddeler, Ann Marie Magnusson, og formand for brugsforeningen, Ejnar Jensen. Coop Danmark har imidlertid givet personalet og bestyrelsen forbud mod at udtale sig. Dog forlyder snakken inde i butikken, blandt de undrende kunder, at Coop Danmark har været meget hurtige til at træffe beslutningen om lukningen. Måske for hurtige? Faktum er, at REMA 1000 blot har været åbnet i 5 måneder, alt i mens Dagli’ Brugsen tog kampen op mod discountkæden ved at husstandsomdele reklamer. Ud over gode tilbud blev de lokale beboere også blev gjort opmærksom på vigtigheden af den lokale brugs i Frejlev for fremtiden. Bl.a. via dens status som postbutik og forhandler af apoteksudsalg. Dele som måske kan være tabt for Frejlev by. Dog ikke hvis det står til det lokale byrådsmedlem, Mads Sølver Pedersen (V), som beder byens borgere og forretningsdrivende om at lægge hovederne i blød for at tænke alternativer ind, som kan sikre at Frejlev også i fremtiden kan tilbyde dette. Desuden vil Mads Sølver arbejde på, at butikken, som ejes af Coop Danmark, i fremtiden vil blive benyttet. Det vigtigste er, at byen ikke står tilbage med et »spøgelseshus« på en Frejlevs mest centrale pladser, fastslår den lokale byrådspolitiker.










