Den lokale turist- og informationsguide med hovedtitlen »Aalborg Fjordland« giver et godt fingerpeg til turister i Nibe og omegn om, hvor der er naturoplevelser eller lokal service at finde.

I guiden bydes gæster velkommen til Nibe af byens verdensberømte søn, skønhedseksperten Ole Henriksen, som for få år siden blev udnævnt til »World Ambassadør for Nibe«.

Der peges i guiden på oplevelser og service, som man kan få i såvel Nibe by som i oplandet – alt under ét markedsført som Aalborg Fjordland.

Kort over områderne tillader turister at finde rundt i såvel Nibes centrale bydele som i Aalborg Fjordland – hele den vestlige del af Aalborg Kommune.

For sommerturisterne peges der på sommerens aktiviteter og spisesteder samt enkelte attraktioner markedsfører særskilt deres tilbud – bl.a. Nibe Museum og de guidede ture i Nibe og busturene på egnen gennem ugerne 27, 28 og 29 med Willy Kær som tourguide.

Guiden peger i øvrigt på en lang række oplevelses scenarier, som kan søges lokalt. Det gælder de vesthimmerlandske heder, Huul Mølle og kalkgrav, kitesurferne ved Nibe, Vikingebyen i Sebbersund, Halkær Sø, Troldkirken ved Sønderholm, udsigten ved Nihøje, det lokale brandværnsmuseum, de mange cykelruter i Nibes opland, Nibe Kirke og Nibe havn. Og skulle man som lokal turist i Nibeområdet få lyst til en tur til storbyen Aalborg, er der oplevelser i vente som bl.a. Aalborg Zoo, Lindholm Høje Museet, Aalborgtårnet, det maritime oplevelsescenter Springeren, Aalborg Forsvarsmuseum, Havnefronten og Leo’s Legeland.

Inspirationer til et ophold i Aalborg Fjordland er der nok af – se guiden her:
Opens external link in new windowNibe Guide – AALBORG FJORDLAND