- Tirsdag, 18. september 2012

Anette Sloth Andersen, som ejer Bøger og Papir i Nibe, står her foran indgangen til den nye adresse for boghandlen på Skomagertorvet, sammen med Bente Nielsen (i midten) og Jytte Velling (t.h.). De tre udgør også fremover personalet i den lokale boghandel i Nibe centrum.
Bøger og Papir i Nibe, som hidtil har haft adresse i St. Algade, flytter om en god uges tid til Skomagertorvet. Der kommer dermed endelig liv i de tomme lokaler i den tidligere BG Bank, i samme bygning som ejendomsmæglerkæden home og Tandlægerne i dag har til huse.
Butiksindehaver Anette Sloth Andersen fortæller, at håndværkerne arbejder på højtryk, så den nye butik efter planen kan åbne fredag den 28. september.
– Indretning og indvendig renovering er ved at være tilendebragt, og så skal vi bare have inventaret og alle varerne på plads, siger Anette. De nye butikslokaler får cirka samme størrelse som den hidtidige boghandel i St. Algade, men indretningen er bedre og butikken bliver mere overskuelig, fortæller Anette Sloth Andersen, som også fremover passer butikken sammen med Jytte Velling og Bente Nielsen.
Nyt: Forfatterarrangementer samt salg af PC og tilbehør
Forhandling af alt det der har været på hylderne hidtil, fortsætter, og derudover suppleres der med salg af PC’ere, printere, blækpatroner m.m. Heruover udvides afdelingen med kontorartikler, så både private og erhver kan få dækket sine behov på dette område hos Bøger og Papir i Nibe.
Som noget helt nyt vil boghandlen i Nibe gennemføre såkaldte »forfatter-arrangementer«, hvor man f.eks. sætter fokus på en aktuel bogudgivelse, og inviterer forfatteren ind i butikken, så kunderne kan erhverve sig en forfatter-signeret udgave af bogen. Første gang dette sker, bliver i forbindelse med »Kulturnatten«, hvor Jens Smærup Sørensen opholder sig i forretningen, for at signere udgaver af den helt aktuelle roman »Hjertet slår og slår«, hvor handlingen netop foregår i Nibe.









