Gennem de seneste år har en række foreninger med fælles interesser omkring Limfjorden og havnen i Nibe, stået sammen om nogle meget spændende timer, hvor især fritids-aspekterne i at benytte fjorden som tumleplads har bundet arrangementet sammen.

Jollehavnen bliver lørdag omdrejningspunktet om aktiviteter.

Én af de meget søgte aktiviteter er »put & take«, i et afgrænset afsnit af jollehavnen.

Havnens Dag i Nibe er en interessedag for hele familien. Dagens allerførste officielle indslag er modtagelsen af årets åbningstaler. I år har arrangørerne formået journalisten Jørgen Pyndt – med Nordjyllands Radio og TV2Nord som arbejdspladser gennem en menneskealder – til at holde åbningstalen. Forinden ankommer han til jollehavnen som æres-styrmand i Nibe Roklubs gamle inrigger fra 1948, som klubbens morgenroere fortsat holder i forsvarlig stand.

Åbningsceremonien byder også på indslag af Nibe Jagtforenings hornblæsere, og Nibe Marineforenings kanonlaug skyder dagen ind.
Efter åbningstalen går de mange aktiviteter så ellers i gang, og samlet giver det et fantastisk overblik over, hvilke fritidsinteresser det er muligt at dyrke på og omkring havnen og Limfjorden.

Børnene kan fange sin egen fisk ved »put & take« og samtidig konkurrere om gavekort til en fisketur på havet!
Fritidsfiskerne viser garnsyning, hos Nibe Kaaglaug kan man skære en sildefilet eller smage en »bankesild«, og der er masser af andre smagsprøver at tage i ed. I år er Nibe Jagtforening tiltrådt samarbejdet, og her inviterer man bl.a. børnene med på en spændende jagtsti – med mulighed for at skyde!
På området omkring jollehavnen i Nibe er der ellers masser af udstyr opstillet, med mulighed for dels at prøve og høre om de forskellige muligheder, Limfjorden giver.
Bag arrangementet står de frivillige under Beredskabscenter Aalborg, Nibe Bådelaug, Nibe Kaaglaug, Nibe Marineforening, Fritidsfiskerne, Nibe Roklub og Nibe Jagtforening.