Skørbæk-Ejdrup Friskole fejrer lørdag 50 året for oprettelsen.

170 elever og 30 børnehavebørn er i dag grundlaget for Skørbæk-Ejdrup Friskole.

Per Svaneborg – leder af skolen siden 2008.

Byggeri af skolens idrætshal, 1984.

Blandt større tiltag i nyere tid er oprettelsen af skolens egen naturbørnehave, i 2004. Her er børn og forældre på besøg ved naturbørnehavens egen hytte.

SE VORT BILLEDGALLERI - KLIK HER

Da der i 1958 kom en ny skolelov med øgede krav til undervisning, reagerede den daværende Blære-Ejdrup kommune med ønsket om at nedlægge de lokale skoler i Skørbæk og Ejdrup. Men lokalsamfundet reageredemodsat, og efter et par måneders proces, blev den nye friskole stiftet 16. januar 1961.

Der blev valgt en bestyrelse med Vagner Jørgensen, Alfred Nørgaard, Henry Thomsen, Aage Kærsgaard - alle Ejdrup - og Elmer Hansen, Skørbæk. Kathrine Jensen, Vegger, blev midlertidigt ansat som lærer, og Berete Boller, der hidtil havde undervist på den tidligere Ejdrup skole, blev tilsynsførende.

Skolebygningerne i Ejdrup blev anvendt, indtil der i 1965 kunne tages en ny skolebygning i brug, på grænsen mellem Skørbæk og Ejdrup, hvor man fra kommunens side tidligere kun havde haft skuldertræk til overs for denne placering.

Fra 1961 blev Else og Egon Vestergaard antaget som skolelederpar, og de blev i 1966 afløst af Marianne og Laurits Kjær Nielsen. Fra 1978 til 1994 var Cecil Christensen leder på skolen, og efter Veggerby Friskoles lukning, blev Lars Peter Nitschke leder indtil 2008, hvor den nuværende Per Svaneborg tiltrådte.

Skolens første leder Egon Vestergaard døde desværre for ganske nylig, men skolen havde kontakt til ham indtil før jul – og Laurits Kjær Nielsen omkom ved en tragisk trafikulykke i 2009.

Skørbæk-Ejdrup Friskole blev fra starten grundlagt på inspiration fra Grundtvig og Kresten Kold, og den dag i dag vægter vi højt, at skolen har et højt aktivitetsniveau, gode fællesoplevelser, et tæt skole-/hjem-samarbejde, og vi søger hele tiden at kunne stå frit - også økonomisk - til at kunne tage nye og nødvendige initiativer, uden først at skulle spørge uden for skolesystemet, siger Per Svaneborg til Nibe Avis. Dog mener han, friskolerne, økonomisk er blevet tilsidesat fra statslig side, på det seneste. 

Vi er som friskole med et stort opland, meget bevidste om, at man vælger vor skole positivt for de tanker og værdier, der ligger til grund – og det gælder såvel elever, forældre, lærere og øvrige ansatte, understreger skolelederen.

De i dag 170 elever fra Børnehaveklasse til 9. klasse samt 30 børn i Naturbørnehaven fra 2004, har således valgt friskolen til, sammen med i dag 13 lærere, 3 pædagoger og 6 teknisk- / administrativt ansatte, og det glæder os i høj grad, understreger Per Svaneborg, der ser frem til en svag stigning i elevtallet, som fortsat vil kunne rummes inden for de nuværende lokaler.

50 året markeres med indvielse af skulptur

På lørdag markerer Skørbæk-Ejdrup Friskole det runde jubilæum, og det sker med en sammenkomst på skolen. Et led i denne sammenkomst vil være afsløring af en Thorvald Odgaard skabt skulptur, som er kommet i stand for det beløb, som tidl. skoleleder, afdøde Laurits Kjær Nielsen modtog i forbindelse med Nibe Kommunes Kulturpris i 2006.

Laurits Kjær Nielsen ønskede ikke at modtage selve pengebeløbet, men dette er ved mellemkomst af Kulturelt Samråds formand, tidl. borgmester Jens Østergaard Madsen og Marianne Kjær Nielsen, tiltænkt skulpturen. Projektet er i øvrigt suppleret økonomisk fra anden side, forklarer skoleleder Per Svaneborg.