- Fredag, 9. marts 2012
Bislev Mejeri i Arla Foods koncernen modtog i forbindelse med Nibe Erhvervsråds årsmøde, rådets initiativpris for en fremadrettet indsats, der i høj grad har styrket virksomhedens beskæftigelse.

Mejerichef Jonna Mortensen modtog på Nibe Erhvervsråds årsmøde den lokale Initiativpris, overrakt af Nibe Erhvervsråds formand Gert Kristensen.
Da Muhammed Krisen for få år siden bredte sig gennem Mellemøsten, blev det lokale mejeri i Bislev, i Arla Food koncernen, ramt af faldende afsætning af virksomhedens produkter, den såkaldte hvide ost samt smelteost.
Gennem en aktiv indsats fandt man alternative markeder for de samme produkter, som Bislev Mejeri med en specialiseret produktion er blevet kendt for, og som har bragt landsbyen på mejeriernes verdenskort.
En styrket lokal synlighed har også bidraget til at markere virksomheden, der beskæftiger ca. 130 medarbejdere, og som nyder stor bevågenhed, lokalt som i store dele af Nordjylland, hvor medarbejderne kommer fra.
Endelig har virksomheden vist, at den er i stand til at udvikle sig, dels med hensyn til forædling af sine produkter, og med hensyn til en fortsat effektivisering af sin produktion. Til trods herfor er medarbejderstaben steget, og den producerede mængde ost er ligeledes steget, i takt med at de tidligere markeder i Mellemøsten igen har taget produkterne fra Bislev til sig.
På Nibe Erhvervsråds årsmøde kunne rådets formand Gert Kristensen således motivere tildelingen af Nibe Erhvervsråds Initiativpris til Arla Foods Bislev Mejeri, og Mejerichef Jonna Mortensen modtog på virksomhedens vegne beviset, i form af diplom og en særlig håndsmedet kniv, der beviser styrken og effektiviteten i en solid erhvervsmæssig indsats.









