Skoleleder Djon Stagis bød velkommen til rejsegildet, og glædede sig over skolens nye muligheder når byggeriet er færdig til foråret.

Det igangværende byggeri på Sønderholm Skole tager hensyn til sammenhæng mellem skolebygningen og idrætssalen og nem indendørs adgang til skolens fællesrum, faglokaler og idrætssal. Et stort fællesrum er udformet som et amfiteater med tilskuerpladser, som kan anvendes ved morgensang, foredrag, fælles instruktioner, fremlæggelser og multimedie aktiviteter. Det samlede indskolingsområde skal fungere og bruges fælles i såvel skoletid som fritid – og den samlede helhed gør skolebygningen meget fleksibel og velegnet til, at eleverne i mindre grupper kan arbejde næsten overalt i skolebygningen, siger skoleleder Djon Stagis.

Rådmand Henrik Thomsen ville med det igangværende byggeri in mente, næsten garantere, at Sønderholm Skole ikke er et diskussionspunkt, hvis der skal spares på skoler i fremtidige strukturændringer, som følge af det fremlagte serviceeftersyn.

Rejsegildet på Sønderholm Skole bød også på en god tradition: Røde pølser til alle fremmødte.

På Sønderholm Skole glæder man sig til skolen efter endt ombygning og udvidelse står færdig i en helt ny udgave. Gennem de seneste måneder har der været arbejdet på en indskolings- og DUS-fløj, i en ny og særdeles spændende planløsning, med det fleksible læringsmiljø som overskrift – et byggeri til flere end 13 mill. kr.

I sidste uge holdt man rejsegilde på det store byggeri, som aktuelt i hverdagen præger skolen og alle dens aktiviteter, men som efter færdiggørelse vil give et fantastisk løft til alle skolens aktiviteter, sagde skoleleder Djon Stagis ved rejsegildet, hvor der også var ros fra arkitekt og politikere, trods en mindre forsinkelse, som måske kan indhentes i sidste del af byggefasen.

Skoleleder Djon Stagis gav efter sin velkomst ordet til Rådmand for Skole og Kultur Henrik Thomsen (SF), som hæftede sig ved, at det første byggemøde i det igangværende byggeri blev holdt i 2006 – og nu er vi langt om længe midtvejs i byggefasen, sagde han.

– Dette byggeri er næsten en garanti for, at Aalborg Kommune ikke lader Sønderholm Skole være et diskussionsemne, i relation til det fremlagte serviceeftersyn for alle skoler m.m. i Aalborg Kommune, sagde Henrik Thomsen. Hermed mente han tydeligt, at Sønderholm Skole med den igangværende ombygning, også i fremtiden bør være en del af det kommunale skolesystem.

En mindre forsinkelse ved byggeriet kan muligvis indhentes, idet byggeriet er planlagt til at være færdigt i foråret 2010.

Henrik Thomsen hæftede sig ved kvaliteten i det igangværende byggeri, som han betegnede fleksibelt, handicapvenligt, velegnet til det fleksible læringsmiljø og rustet til fremtiden.

Arkitekt Ole Nielsen fra Kristian Pedersens Tegnestue roste håndværkernes indsats med ordene: »Bliv ved på denne måde, så får vi et rigtig godt resultat«. Ole Nielsen takkede for opgaven og tilliden, og han roste skolen for et stort engagement i forbindelse med byggeriet:

– I får et spændende rum, der giver oplevelser, bl.a. på baggrund af, at otte forskellige niveauer nu kobles sammen til en helhed – og den lille forsinkelse lever vi nok med; det er vigtigst med god kvalitet, sluttede Ole Nielsen.

Rejsegildet blev i øvrigt fejret på traditionel vis med røde pølser til deltagerne.