- Mandag, 1. april 2013


I disse dage kan man ved rundkørslen mellem Nibe by og havneområdet opleve, at vejmyndighederne har opsat nye vejtavler med »påbudt kørebane«.
Baggrunden for opsætning af de nye vejtavler er, at ny trafikforskning har påvist, at hvis kørselsretningen i en rundkørsel ændres til den modsatte - altså venstre rundt - falder ulykkes frekvensen.
I den anledning er der landet over udpeget et antal rundkørsler til forsøg med venstrekørsel - her iblandt rundkørslen i Nibe. Rundkørslen bliver i samme anledning videoovervåget gennem hele april, som er den periode, forsøget løber.
Efter forsøgsperioden vil resultaterne fra Nibe indgå i den samlede vurdering af mulighederne for at forbedre trafiksikkerheden ved at ændre kørselsretningen i samtlige landets rundkørsler.










