- Mandag, 9. august 2010
Henrik Svenningsen tog titlen som Fuglekonge 3. gang i træk, ved fugleskydningen i Skal Pavillonen.

I overværelse af de fremmødte skytter, fik Henrik Svenningsen som den første i foreningens 147-årige historie, søndag overrakt beviset som fuglekonge for tredie år i træk. Den nykårede Fuglekonge fik den ærefulde titel overrakt af sin bror, skydeselskabets formand Søren Svenningsen.

Skydeselskabets formand Søren Svenningsen overrakte i forbindelse med årets fugleskydning, beviset på udnævnelse af Frank Staun som æresmedlem af Nibe By og Omegns Skydeselskab.
Med ægte sans for at være på rette tid og sted, gentog smedemester Henrik Svenningsen den forløbne weekend sit mesterstykke fra de to seneste år, og nedskød brystpladen ved den årlige fugleskydning i Nibe By og Omegns Skydeselskab.
Så vidt det kan konstateres i foreningens protokoller der rækker tilbage til 1863, og i »mands minde« i øvrigt, er det ikke tidligere sket, at en skytte tre år i træk har opnået den ærefulde titel.
Resultatet vakte da også mere end almindelig beundring blandt de ca. 25 skytter, som deltog i den meget traditionsrige skydning. Sammen med alle andre mesterskytter, fik også årets Fuglekonge et»leve« af skytterne, selv om det også kostede en gang øl.
De øvrige resultater af årets fugleskyding blev, efter 585 afgivne skud:
Brystplade og dermed fuglekonge:
Henrik Svenningsen til Frank Staun.
Højre vinge: Poul Staun til Jens Østergaard Madsen.
Venstre vinge: Tage Pedersen til Per Frejlev Sørensen.
Halen: Finn Jensen til sig selv v/ eget skud.
Halsen: Søren Svenningsen til sig selv v/ eget skud.
Kronen: Faldt i utide.
Nakken/Kammen: Erik Fristrup til sig selv v/ eget skud.
Næbet: Kurt Møller til John Hansen.
Citronen: Erik Fristrup til Erik Smith.
I forbindelse med fugleskydningen fik tidl. formand Frank Staun overrakt beviset som æresmedlem, i overværelse af de fremmødte skytter.








