- Mandag, 12. september 2016

Henning Jensen fortalte de godt 50 fremmødte om sin lange fodboldkarriere, som bl.a. omfattede kampe for Borussia Mönchengladbach, Real Madrid og Ajax – efter han indledte sin aktive karriere i Nørresundby Boldklub og sluttede karrieren samme sted.

3 legender fra NB – fra venstre Nibe Boldklubs Peter Sæhl, Henning Jensen (NB / Nørresundby Boldklub) og Kaj Erik »Norbert« Larsen - også Nibe Boldklub.
Fredag aften havde Nibe Boldklubs Klub50 besøg af en af de helt store fodboldstjerner på 70'ernes europæiske fodboldhimmel. Den tidligere Nørresundbydreng Henning Jensen fortalte om sit liv i tre europæiske topklubber og kampe for det danske landshold.
De godt 50 ældre NB-drenge, hvoraf flere havde spillet kamp mod Henning kort før han blev professionel i Tyskland, havde en interessant og fornøjelig aften. De hørte, hvordan han direkte fra serieklubben Nørresundby Boldklub blev solgt til Gladbach, en af topklubberne i tysk fodbold, hvor han uden tilvænning gik direkte ind som stamspiller og var med til at vinde to tyske mesterskaber. En imponerende bedrift. Herefter fortsatte turen til Real Madrid i Spanien og Ajax i Holland, hvor det begge steder også blev til 2 mesterskaber inden turen gik til AGF for endelig at slutte karrieren i barndomsklubben Nørresundby.
På landsholdet blev det kun til 22 kampe, hvilket skyldes at klubberne på det tidspunkt ikke skulle frigive spillere til landskampe. Det betød ændret hold hver gang, og at det foregik under hyggetræneren Kurt "Nicolaj" Nielsens ledelse, gjorde det ikke nemmere at kvalificere sig til de store mesterskaber. Da den første kvalifikation til VM i 1982 under Sepp Pionteks ledelse mislykkedes lod Henning yngre kræfter komme til.
Under stort bifald takkede Henning Jensen af og beriget af foredraget fortsatte aftenen under hyggelige former.










