- Torsdag, 30. juni 2011

Festivalleder Peter Møller Madsen – her omgivet af en hoben pressefolk på torsdagens pressemøde – er godt tilfreds med starten på årets Nibe Festival, trods udfordringer med bl.a. et heftigt regnvejr, natten til torsdag.
Onsdag startede årets Nibe Festival, og starten kunne næsten ikke have været mere smertefri, fortæller Festivalleder Peter Møller Madsen.
"Vi har faktisk fået en rigtig god start" fortæller han. "Det er noget nær den bedste onsdag nogensinde. Der har været meget lidt af organisatioriske og praktiske udfordringer, hvilket ellers plejer at kendetegne den første dag. I det hele taget har skønhedsfejlene været meget få."
Musisk har den første dag været en succes med navne som Beth Hart, Lars Lilholt Band feat. Copenhagen Drummers, The Floor Is Made Of Lava, samt ikke mindst en forrygende nattefest med Morten Breum. Vi fik også fundet en Rock Nord prismodtager. Det blev Kissing Cops. Tillykke til dem. Her snakker vi i den grad talent og vækstlag, understreger festivallederen.
Vi glæder os i øvrigt over, at de nye fysiske omrokeringer – specielt på Hestepladsen, fungerer godt.
Det eneste vi er usikre på, på nuværende tidspunkt, er vejret. Det er tydeligt at publikum vil festen og Nibe igen i år. Og selv den massive regn i nat tog ikke broden af stemningen i Skalskoven – hverken hos publikum eller rent organisatorisk.
Vi kan ikke sørge for, at det ikke bliver en halvvåd fest, men vi kan sørge for, at det bliver en rar fest for alle. Sådan som det var i nat, hvor Peter Møller Madsen selv var under campingvogn-tag i Skalskoven.









