Efter en decideret svag første halvleg fik træner Jan Frank talt med store bogstaver i halvlegen, og holdet fik sat IK 1919 på plads, med Nibe som nyt tophold i Jyllandsserien.

(3) Kasper Høygaard, og (8) Thomas Larsen i angreb, mens (9) Mikael Kaarsberg og (6) Søren Larsen i baggrunden.

(5) Saio Maksumic fyrer højrearmen af, mens (2) Lars Larsen skaber plads.

HÅNDBOLD - Jyllandsserien, herrer:

IK 1919- Nibe HK: 20-23  (12-7)

Målscorere for Nibe: Søren Larsen 7, Lars Larsen 3, Sead Maksumic 3, Søren Borup 3, Kasper Høygaard 2, Morten Høygaard 2, Mikael Kaarsberg 2 og Thomas Larsen 1.

Der var lagt op til drama og hård fight, da Nibe HK´s bedste herrehold gæstede Aalborg Stadionhal for at møde IK1919 på rækkens 1. Plads– en plads, som Nibe med en sejr ville overtage. På grund af et par markante afbud havde Nibes trænerstab endnu engang gravet rutinerede Morten Høygaard frem, og det skulle igen vise sig at være yderst veldisponeret.

Der var på forhånd lagt op til en utrolig spændende kamp og et 1919-hold, der fra starten trak fra gæsterne. Midt i første halvleg var Nibe nede med 11-4, og det lignede en rigtig fuser af nibenitterne, som lavede den ene fejlaflevering efter den anden og derudover mange andre personlige fejl. Dog mod slutningen af halvleg lykkes det igen at få hentet lidt ind på hjemmeholdet, især takket være en god indsats af Anders Schmidt i målet. Holdene kunne gå til pause med stillingen 12-7 til 1919.

Efter en velfortjent skideballe af træner Jan Frank, som mildest talt var meget sur over den manglende indstilling af sine drenge, virkede holdet som forvandlet efter pausen. Allerede indenfor de første 5 minutter så man en ny gejst fra gæsterne, og så begyndte de så småt at hente ind på værterne. Nibenitterne viste god form og løb i flere situationer fra hjemmeholdet, hvor træthedstegnene for alvor begyndte at melde sig hos IK 1919. Da der manglede 10 minutter fik gæsterne for første gang siden 0-0 helt kontakt med hjemmeholdet. Men det ville Nibe ikke nøjes med, og med den flotte opbakning fra de mange fremmødte Nibe tilskuere, der fik gæsterne til at føle sig hjemme, kunne Nibe bringe sig i front. Denne føring holdt, og hjemmeholdet scorede kun 2 mål, de sidste 10 minutter, takket være en rigtig god kollektivt indsats af Nibenitterne. Så det var glade Nibe spillere, der fejrede sejren, som blev på 23-20. Næste opgave bliver mod et andet tophold, Svenstrup, der kommer på besøg på søndag.

Der har også været lodtrækning til landspokalens 5. Runde. Her løber nibenitterne ind i Viby, som ligger i toppen af 2. division. Det bliver så spændende, om Nibe kan gøre kunststykket efter, som de gjorde sidste år, da de slog Frederikshavn fra samme række.