Siden februar måned har et forretningsudvalg fungeret som klubbens ledelse, idet foregående formand ikke ønskede genvalg.

Det intense arbejde på at finde løsning dertil har nu båret frugt, og  på en ekstraordinær generalforsamling den 20. november lykkedes det så.

Generalforsamlingen sendte et stort bifald til Jeanette Pagh Emanuelsen, Frejlev, der nu står i spidsen for RIF’s hovedbestyrelse.

Jeanette kommer fra klubbens gymnastikforening, hvor hun i flere år har varetaget formandsposten.

I forbindelse med generalforsamlingen, donerede Nibe Avis flotte indbindinger af de seneste fire års udgaver af foreningsbladet RIF-NYT. Den afgående redaktør af bladet Torben Nielsen overrakte på vegne Nibe Avis de indbundne årgange til RIFs nye formand. Torben Nielsen afløses af Mette Nimand på posten som redaktør af foreningsbladet RIF-NYT.