Frejlev Borgerforening har udnævnt to æresmedlemmer.

Ved sidste uges generalforsamling i Frejlev Borgerforening kunne formand Mads Sølver Pedersen i sin årsberetning se tilbage på et godt år hvad angår de arrangementer, som foreningen har stået for. Noget andet er antallet af medlemmer i foreningen, som med et lille fald er på 280 – hvor imod foreningen på sin facebook side har passeret 1000. 20 medlemmer deltog i generalforsamlingen.

Frejlev Borgerforening udnævnte ved generalforsamlingen for første gang et æresmedlem, som ikke har været medlem af foreningens bestyrelse.

Således blev ægteparret Doris og Ejnar Jensen udnævnt. De har været med siden foreningens start i 1971. Dengang havde de medlemsnummer 4 , og i dag har de medlemsnummer 1.

Parret får titlen, fordi de igennem årene altid har støttet op omkring foreningslivet i byen; om de så er vores forening, Venstrevælgerforeningen eller brugsen så møder de trofast op til tingene og deltager i debatten, og denne indstilling og indsats fik parret dermed den berettigede tak for.

 

Læs mere fra Frejlev Borgerforenings generalforsamling i denne uges trykte udgave af Nibe Avis.