FODBOLD – SERIE 2

St. Restrup IF – Nørhalne IF: 3-1 (3-0)

Målscorere: 1-0: Patrick Lindberg, 2-0: Mads Seerup Hansen, 3-0: Patrick Lindberg

Lørdag eftermiddag havde fodboldspillerne fra St. Restrup IF den første af to gyldne muligheder for at rykke op i næste sæsons serie 1. Målet var ganske klart – der skulle mindst ét point i hus på hjemmebanen over rækkens nr. 2 Nørhalne IF, og så ville St. Restrup IF atter kunne skrive serie 1-klub på cv’et.

Klubben havde i dagene op til opgøret forsøgt at råbe folk af huse, for at få den ned på Frejlev Stadion. Denne mission lykkedes til fulde, da rigtig mange fodboldglade personer i alle aldre gæstede et kampklart Frejlev Stadion. De kunne inden opgøret være med til at hylde St. Restrup IF’s Anders Holt for sit jubilæum: 200 førsteholdskampe, og co-træner Michel Valdemar for sin officielle kamp nr. 300 som træner, eller en del af et trænerteam, for klubbens førstehold. En helt særlig præstation, som nu strækker sig over 10 kontinuerlige kalenderår i trænersædet for klubmanden, der har båret, udviklet og skabt meget at det positive, der er at skrive om på seniorfronten i St. Restrup IF.

St. Restrup-træner Casper Stokbro havde til opgøret mod Nørhalne IF fundet vej til en debutant på holdkortet. Unge Markus Hristou havde kæmpet sig vej bandt de 14 udtagne spillere til denne vigtige oprykningskamp. 

Der gik ikke mange minutter af opgøret før de mange tilskuere fik noget at klappe ad. St. Restrup IF’s Mikkel Frimor Holm Jensen fandt topscorer Patrick Lindberg, der sendte et fladt skud i mål til 1-0. Kort efter scoringen viste St. Restrup IF atter skarpheden, da en hård afslutning fra Nicolai Olsen blev halvklaret af Nørhalne IF’s målmand, men Mads Seerup Hansen var hurtig over returbolden, og sendte den i mål til 2-0. Efter 15 minutters spil sendte St. Restrup-anfører Malthe Kristensen en lang aflevering i retning af Patrick Lindberg, som headede bolden over en Nørhalne-målmand, der var fanget på mellemhånd, og ind i mål til 3-0. Drømmestart af hjemmeholdet, der reelt havde lukket kampen efter blot 15 minutters spil. 3-0 var også stillingen ved pausen.

Anden halvleg startede mere jævnbyrdigt end kampens første, hvilket var ganske naturligt, da St. Restrup IF spillede klogt med sin 3-0 føring in mente. Kort inde i 2. halvleg fik St. Restrup IF’s Markus Hristou sin debut, og gjorde en ganske god figur, hvilket vidner om den unge St. Restrup-spillers indlysende talent. Efter 80 minutters spil fik Nørhalne IF reduceret til 3-1 Dette rystede dog ikke hjemmeholdet, der holdt fast i deres koncept, og kunne køre sejren, og oprykningen, klogt i hus med slutcifrene 3-1.

Efter dommerens sidste fløjt brød jublen løs bandt spillerne på banen. Champagnepropperne og konfetti røg i vejret. Det samme gjorde St. Restrup-træner Casper Stokbro samt Michel Valdemar som det ikoniske bevis på, at holdet har vundet rækken og er rykke op i næste sæsons serie 1-række – en yderst flot præstation af trænerteamet, der kun har virket ét år sammen. Et niveau klubben skal et år tilbage for at finde magen til. St. Restrup IF har aldrig i klubbens 96-årige historie været højere rangeret end serie 1.

St. Restrup IF spillede sig lørdag aften tilbage i serie 1 efter en stensikker 3-1 sejr over Nørhalne. Det blev, naturligvis, fejret efter alle fodboldkunstens regler med sang, champagne og smil til langt op over begge ører hos spillere, trænere og staben omkring holdet.