- Onsdag, 25. august 2021
Snart kommer der atter liv i butikslokalerne på adressen Skomagergade 25 i Nibe: Onsdag den 1. september slår Heidi Hurup Soelberg for første gang dørene op til sin nye forretning:
»Karla & Hodders Mor« er en butik med alt hvad hunden kan begære lige fra foder, spændende accecories til plejeprodukter og tilbehør til menneskets bedste ven.
Men det er også en butik, hvor der i valget af produkter lægges vægt på sundhed og bæredygtighed: - Jeg vil gerne være med til at skabe en bæredygtig fremtid og jeg lægger mig i selen, for at få fat på varer der er skabt med omtanke for miljø og sundhed. Jeg søger produkter der ikke er fyldt med unødvendige tilsætningsstoffer og snacks hvor bassen ikke tager skade af at få en ekstra, siger den nybagte forretningsindehaver.
Udover det ideologiske grundlag for forretningsmodellen, har Heidi stort fokus på kvalitet. - Hunden skal ha’ det godt, og når vi som hundeejere vælger kvalitetsprodukter, som er fremstillet bæredygtigt under skyldig hensyn til miljøet, så har vi det samtidig godt med os selv. Det giver ganske enkelt god samvittighed.
Som noget særligt tilbyder Heidi også familie- samt en-til-en adfærdsvejledning,
Derfor hedder butikken Karla & Hodders Mor
Firma-navnet kræver en forklaring, og den skal du som læser få her: Heidi er den lykkelige ejer af to hunde: Karla, som er af hunderacen boxer, samt Hodder, som er en fransk bulldog. Begge hedder naturligvis Hurup Soelberg til efternavn, præcis som Heidi, der bekender sig som deres »mor«.
Heidi selv er 46 år og bor i St. Restrup. Hun har altid haft en særlig passion for hunde, og har en særlig tilgang til arbejdet med hunde: - Med blikket rettet mod den gode relation, arbejder jeg med den anerkendende tilgang til hundeopdragelse. Og så må livet godt være sjovt for både hunden og dens ejer: - Vi skal have det sjovt og se godt ud, så jeg går på jagt efter netop den lille ting der får din hund til at skille sig ud i mængden.
Åbningen markeres med festlig reception
Vi skal ha’ det sjovt, og der skal også være plads til noget festlighed, så Heidi har bestemt sig for at fejre åbningen af den nye butik på Nibes centrale handelsstrøg på lørdag, hvor hun håber at handelsdrivende, hundeejere og andre herboende borgere har lyst til at kigge ind for at se den nyindrettede butik med interessante ting i sortimentet og deltage i en lille »lotteri-konkurrence«.
- Jeg glæder mig utroligt meget til at gøre noget godt for hundeejere og deres kæreste eje, samt til at blive en del af det aktive handelsliv i Nibe, slutter Heidi Hurup Soelberg.








