Kjeld Nielsen, der bor Hans Povlsens Vej i Nibe, undrede sig såre, da han 22. december om formiddagen så en parkeringsbøde ved sin bil, siddende i frontrudens viskerblade.

Kjeld Nielsen fortæller til Nibe Avis, at han på grund af trængsel blandt parkerede biler på den blinde villavej i Nibe, havde parkeret sin bil med to hjul på fortovet.

– Det er ganske vist formelt ulovligt, det erkender jeg, men hvem skulle tage notits af det på en stille, blind og fredelig villavej, hvor vi normalt er hinanden behjælpelige som naboer – osv.

– Men alligevel, så havde Parkeringskontrol Nord under Aalborg Kommune været forbi og havde noteret hændelsen den 22. december kl. 01.25, forklarer Kjeld Nielsen, der erkender forseelsen og betaler den medfølgende bøde på 510,00 kr.

– Alligevel undrer det mig, at Parkeringskontrol Nord på dette sene tidspunkt har været forbi vores vej. Mit ærinde med at stå frem er således alene, at andre i Nibe er bekendt med, at der altså kan komme et natligt besøg, slutter Kjeld Nielsen.