Skrevet af Theodor Poulsen Christiansen og Alexander Dziadzio-Jensen 6.B, Nibe Skole

For nylig var der skakturnering på Nibe Skole. Dagen startede med fællessang, hvor skolens to kor underholdt med nogle flotte forårssange. Det var Morten Andersen og Mikkel Dencker Rist, der stod for koret. 

Efter det skulle 2. og 3. klasserne spille bondeskak mod hinanden. De spillede fra klokken 8 til 10, og hvor 2.a vandt. 

Derefter spillede 4, 5, 6, 7, 8 og 9 mod hinanden. De spillede helt normal skak. De spillede fra klokken 10 til 12. 6.a, 6.b og 5.a havde en tæt kamp mod sejren hele vejen, men 6.a løb alligevel af med pokalen. Dog vandt 4.a fairplay. Over middag dystede de sidste 4.-9. klasser mod hinanden og her vandt 6.C pokalen. 4.C fik fairplay pokalen. Det så ud til at de store og de små børn hyggede sig med hinanden.

Dommerne af turneringen var Casper Vestergaard Slotsager, Mikkel Dencker Rist, Simon Blaschke Hansen og Casper Guldbæk Rosa. 

Vi glæder os til næste år, så vi må hellere snart i gang med at træne, så vi kan løbe af med pokalen.