Der blev kørt i traktor, klappet kalve, og lært en masse nyt om, hvor maden kommer fra, da 2.500 børn og voksne søndag besøgte landbruget Højmarksgaard syd for Nibe, hvor Lone og Torben Laursen sammen med AGRI Nord bød indenfor.

I alt 75.135 danskere på landsplan deltog i årets store familiedag, Åbent Landbrug. 

De mange besøgende skabte stærk trafik omkring Jordemodervej og Grydstedvej, men der var arrangeret rigeligt med plads til de mange parkerede biler. Et stort flertal kom ganske langvejs fra, og der var god stemning besøgsdagen igennem. 

På Åbent-Landbrug dagen kunne man  opleve livet på landet, finde ud af hvordan kornet på marken bliver til mel og havregryn, grøntsagerne vokser.  

En pony-ridetur til de mindste var et klart hit!

Der var samtidig et væld af lækre smagsprøver og spændende aktiviteter, og gæsterne kunne bl.a. gå i majsmark-labyrint, opleve malkning i karrusel, høre om landbrugsuddannelsen, se dyrene blive fodret, klappe de små kalve, lege i korn og halm, bage pandekager, erhverve sig et pedaltraktorkørekort, få en ponyridetur eller sidde i de store maskiner og flotte mejetærskere.  

– Vi er oven ud tilfredse med dagens forløb og særdeles glade for, at også vore naboer i landbruget tog sig tid til at være med, siger Torben Laursen til Nibe Avis. 

Store høstmaskiner vakte stor interesse.

Det annoncerede og tilsvarende Åbent Landbrug arrangement hos Rokkedahl Kylling ved Kølby blev aflyst, idet der i Danmark er fundet Fugleinfluenza, og risikoen for smitte kunne familien Rokkedahl ikke tage.

SE FLERE BILLEDER:

Hjmarksgaard-hoppeko
Hjmarksgaard-kalv-sutter
Hjmarksgaard-malkning
Hjmarksgaard-ponyridning
Hjmarksgaard-Trine-og-kalv
Abent-LandbrugAugust4562
Abent-LandbrugEGO7200
Abent-LandbrugEGO7206
Abent-LandbrugEGO7212
Abent-LandbrugEGO7213