150 året for indvielse af Tinghuset i Nibe blev fejret på værdig vis.

Gode folk omkring Nibe Museum havde søndag indgået samarbejde med forfatter Carsten Bach Nielsen, der for nylig udgav tredje bind af sin dokumentariske roman med borgmester Christian Pretzmann, der residerede i Nibe fra 1870-79. Netop inden for dette åremål, nemlig i 1872, blev den statelige bygning på Torvet i Nibe indviet som Nibe Ting- og Arresthus.

Torsdag var scenen så sat til en genindvielse af Tinghuset, som vi kender det i dag, og på baggrund af Carsten Bach Nielsens fortælling ombygning af  Tinghuset, ankom Chr. Pretzmann og Caroline, og borgmesteren holdt sin tale, efter »Kongesangen« om Kong Christian d. 9. var sunget.

Efterfølgende blev de ca. 100 fremmødte budt indenfor på det gamle rådhus, hvor Nibe Museum var været ved »et glas«, og efterfølgende tale af Jes Lunde, rådmand for Sundhed og Kultur i Aalborg Kommune.

Læs mere i denne uges trykte udgave af Nibe Avis.

Christian Preetzmann og Caroline hilste på borgerne og borgmesteren holdt sin tale.