Ældre Sagen i Nibe tæller 1956 medlemmer; en fremgang på 139 og et frafald på 91.

Sidste uges generalforsamling i Ældre Sagens Nibe afdeling havde samlet fuldt hus i Nibe Idræts- & KulturCenters Multisal, og det var en oplagt lokalbestyrelse med formand Grethe Laursen i spidsen, der foreslog og fik valgt Jørgen Skjødt som en kompetent mødeleder. 

I sin årsberetning kom Grethe Laursen vidt omkring blandt den store lokalforenings aktiviteter. Hun sagde bla.:

– Der holdes møder – masser af møder, og blot for at nævne nogle, så gælder det årligt ca. 10 bestyrelsesmøder, distriktsmøder, koordinationsudvalgsmøde, dialogmøder og årsmødet for hele Ældre Sagen på landsplan. Her foruden ”passer vi den lokale biks”, som Grethe Laursen udtrykte det.

Blandt de største aktiviteter og med en stor fremtid foran sig, har Ældre Sagen stået for etableringen af nye petanque baner ved siden af Nibe Tennisklubs anlæg – en aktivitet, som foreningen har opnået støtte til fra Nibe Elforsynings Fond og fra Nibe Festival Fonden, og Lions Club Nibe har støttet med nye bænke. Petanquebanen fik navnet Antons Plads. Midt på banen står Gunnar Klokkerholms flotte Petanquefigur.

Gunnar Klokkerholms skulptur på petanquebanen.

Grethe Laursen fortsatte:
– Ældre Sagen har rigtig mange aktiviteter, men for at de kan køre, er vi jo afhængige af, at der er frivillige Tovholdere, og det er der heldigvis.

Der er Tovholdere der sørger for, at nogen få sved på panden ved forskellige former for gymnastik og dans. Der er Tovholdere der sørger for gå og cykelruter. Der er Tovholdere der forsøger for at lære modne mænd at lave mad. Der er Tovholdere står for at styre flokken af hjælpere i forbindelse med Herreværelset, Pigekammeret, Ældre Festivalen og Fodboldskolen. Der er Tovholdere de står for Bowling, Petanque, Dart, Krolf og Billard. Der er Tovholdere der tar’ sig af Højskolesang og Poesi, Læseklubber, Spillebulen og Slægtsforskning. Der er Tovholdere, der har styr på den store flok af frivillige der gør en forskel på Solsidecenteret.

Tovholdere gør det ikke alene. Uden en stor flok trofaste frivillige går det ikke. Lokalt har vi 1956 medlemmer, og heraf er 119 frivillige. De Frivillige er med til at holde hjulene i gang i Ældre Sagen.

Alle de Frivillige var inviteret til en velfortjent Frivilligfest i Skal d. 30. januar, hvor 92 deltog i festen, og vi havde en rigtig dejlig aften. Vi fik lækker mad og Tine Lilholt og Klaus Trane leverede en fantastisk underholdning.

Store arrangementer
Ud over de daglige og ugentlige aktiviteter har Ældre Sagen stået for en lang række af større indslag. Her iblandt foredrag med tidl. statsminister Poul Nyrup Rasmussen, journalist og XXXX Johannes Langkilde og tidl. drabschef Bent Isager. I denne uge gælder det aktuelt et foredrag med tidl. journalist Steffen Jensen. Lokalforeningen har endvidere medvirket ved en koncert med ”Hold i Nakken”, Nibe Festivalæs Ældrefestival, Nibe Boldklubs fodboldskole, Danmark Spiser Sammen, Stafet for Livet, ture til Livø, Claus Holm Slot og Pøt Mølle, mens en tur til Jesperhus Blomsterpark måtte aflyses på grund af for få tilmeldinger.
Endelig nævnte Grethe Laursen en kommende tur til Ørnereservatet i Them.

Fremtid
Lokalbestyrelsen har ikke nogen vilde fremtidsplaner. – Vi vil gerne bare holde vore aktiviteter i gang – men skulle der dukke nye tovholdere op, der brænder for en rigtig god ide, som der kunne være behov for i lokalområdet, så kom frit frem, opfordrede Grethe Laursen. I den anledning har Ældre Sagen planer om at indføre et bookingsystem til at regulere de mange aktiviteter i landsforeningens mange lokale afdelinger.

Årsmøde på Nyborg Strand
Bestyrelsesmedlem Bente Overgaard Nielsen repræsenterede i november lokalafdelingen i Nibe på Ældre sagens årsmøde. Det blev ifølge Bente selv en stor oplevelse at være samlet med 214 lokalformænd, Ældre Sagens direktør Bjarne Hastrup samt hele landsforeningens sekretariat.
– Ældre Sagen i Danmark har 1.056.000 medlemmer med 22.000 frivillige, hvilket gør os til en meget stærk organisation med indflydelse på de beslutninger, der træffes af Regering og Folketing.
Bente refererede i øvrigt en situation, der klart kunne berette om det ligeværd og den medmenneskelighed, der hersker ved rådgivning fra Ældre Sagens sekretariat.

Bente Overgaard Nielsen fortalte på mødet om sine oplevelser på Ældre Sagens Årsmøde i Nyborg.

Genvalg
Fire af den nuværende bestyrelse var på valg, og alle blev genvalgt for to år: Susanne Bang Kristensen, Else Kristensen, Aase Marie Christensen og Poul Erik Lund. Ligeledes var der genvalg til suppleanterne Tage Christiansen og Kirsten Slot Mortensen.

Mødet sluttede med servering af Gule Ærter med tilbehør, og snakken ved bordene kunne så fortsætte i en hyggelig og harmonisk stemning.