Ros hinanden, når I laver eller ser en fed aflevering – og altid når noget går godt. Ros avler ros, og til sidst kan det måske hænde, at selv træneren får ros.

Det var noget af essensen af fodboldskoleleder Allan Outzens velkomst til 189 elever på Nibe Boldklubs fodboldskole, som startede mandag.

De mange spillere blev straks fordelt på pige- og drengehold i aldersgrupperne U6 til U14, og alle spiller ugens fem hverdage. De ældste årgange til kl. 15, mens de yngste spiller til kl. 13.

29 dygtige trænere fra Nibe Boldklubs ungdomsafdeling står for den praktiske fodboldskole træning, og det er her, der laves både fodboldfaglige øvelser og små sjove lege med fodbolden.

I pauserne får spillerne udleveret frugt i Nibe Boldklubs klubhus, hvor frivillige fra Ældre Sagen i Nibe står for udleveringen, mens frokosten foregår i Nibe Idræts- & KulturCenter, hvor ”Mettes Køkken” står for denne del.

Ud over de nævnte, er Mette og Dan Heinig en del af fodboldskolens styregruppe, mens Allan Outzen er fodskolens leder og Nicklas Hansen er leder for trænerne og den mere fodboldfaglige del.

Nicklas Hansen (tv.) og Allan Outzen har gennem flere år dannet lederpar ved Nibe Boldklubs fodboldskole. Men efter denne uges fodboldskole slutter de denne karriere, og fra næste år er der nye lederkræfter ved fodboldskolen.
NB-fodboldskole-20265949
NB-fodboldskole-20265952
NB-fodboldskole-20265946
NB-fodboldskole-20265948