Sammen med en lang række andre kulturinstitutioner i Aalborg Kommune, står Nibe Festival, Aalborg Karneval, »KUNSTEN« og andre til at miste 6-cifrede årlige tilskud.

Aalborg Kommune skal i budgettet 2024 og fremefter spare mere end 200 mio. kr. årligt, og byrådets udvalg for Sundhed og Kultur har netop offentliggjort det »sparekatalog«, som omfattes af »Sundhed og Kultur«, hvor under bl.a. Nibe Festival og andre kulturinstitutioner hører. Nibe Festival har de seneste år modtaget 250.000 kr. årligt i støtte fra Aalborg Kommune.

I oplægget til denne besparelse hedder det:

I 2021 uddelte Nibe Festival kr. 0,9 mio. til foreninger, i 2022 blev der uddelt kr. 0,54 mio. til foreninger. I 2022 havde Nibe Festival indtægter for 40,6 mio. kr.

Aktivitets- og kvalitetsmæssige konsekvenser
Hvordan ophøret af driftstilskuddet konkret udmøntes i Nibe Festival og om dette får aktivitetsmæssige og kvalitetsmæssige konsekvenser, vil være op til bestyrelsen.   
Nibe Festival har selv tidligere givet udtryk for, at værtskab, samarbejde, koordination mv. er vigtigere end tilskuddet. 

Økonomiske konsekvenser
Det samlede kommunale tilskud bortfalder, hvilket kan påvirke omfanget af udlodninger til foreninger.

Personalemæssige konsekvenser
Hvordan ophøret af tilskuddet konkret udmøntes i Nibe Festival, vil være op til bestyrelsen. Nibe Festival har ca. 8 fastansatte foruden det store antal frivillige.

Aalborg Kommune skal i dialog med festivalen og sammen afdække andre mulige samarbejdsrelationer. 

På Sundhed- og Kultur området lægges der i 2024 op til at spare 7.455.000 kr., mens dette tal i forhold til 2023 stiger de påfølgende år til 14.970.000 kr. i 2025 og 18.770.000 kr. i 2026.

Blandt de institutioner, der er nævnt i udvalgets materiale er: Springeren - Maritimt Oplevelsescenter, Nibe Festival, Aalborg Karneval, »KUNSTEN« og Musikkens Hus. Her foruden er der reduktioner eller frafald inden for Sundhed, Genoptræning, Svømmehaller (billetpriser stiger) og aftenskoler.

»Sparekataloget« er foreløbig blot et redskab med en række forslag, som politikerne i Aalborg Byråd skal behandle politisk, inden budgettet vedlages omkring 1. september.