- Søndag, 6. marts 2022
St. Restrup IF’s fodboldafdeling havde i den forgangne uge indkaldt til årsmøde – det der tidligere er kendt som generalforsamling i afdelingen.
Her skulle en stribe poster besættes. Her i blandt skulle en ny formand findes. Der var mødt op mod 50 deltagere op til dette årsmøde.
St. Restrup IF’s fodboldafdelings konstituerende formand, Heidi Aabech kunne byde velkommen, hvor efter hun fortalte om årets gang i afdelingen. Et år, der naturligvis har stået i COVID-19’s tegn. Heidi Aabech gav i den forbindelse en stor anerkendelse til medlemmer såvel som de frivillige, der har været med til at holde hånden under afdelingen. Sportsligt havde det også været et godt og spændende år, hvor klubbens førstehold i årtier kunne skrive serie 1 på fodbold-CV’et. Organisatorisk har afdelingen, som en del af idrætsforeningens mål om; ”én indgang til idrætsforeningen” påbegyndt implementereingen af ”holdsport-app”. Denne proces har ikke været nem, men afdelingen er godt på vej.
Efter den konstituerende formand; Heidi Aabechs beretning tog idrætsforeningens hovedformand Johanne Priem Bugge over og fortalte bl.a. om det forestående kunstgræs-projekt, hvor fodboldafdelingen har fået 3.0 mio. kommunale kroner af Aalborg Kommune. Et rigtigt spændende projekt, som for alvor begynder at tage form nu. Her skal klubben ud af finde i omegnen af 2.5 mio. kr. inden den ”klimavenlige” kunstgræsbane står færdig. Klubben er ved godt mod i den proces. Johanne Priem Bugge løftede sidenhen både pegefingeren og øjenbrynene, da hun som hovedformand kunne konstatere at fodboldafdelingen manglede at besætte op mod 9 poster i såvel bestyrelse som udvalg. Dette gav en del debat og flere holdninger kom til kende blandt de fremmødte, hvor bl.a. spørgsmål som: ”Har idrætsforeningen gang i for mange ting rundt om afdelingernes kerneopgaver”, ”forlanger idrætsforeningen for meget af sine frivillige forældre”, ”kan opgaverne deles yderligere op” var blandt disse som blev debatteret uden nogen endelig konklusion.
Inden de forskellige valg kunne afdelingens kasserer Jacob Ryberg præsentere et godt regnskab, hvor afdelingen er godt økonomisk polstret til at bruge en del af sin kapital ind i kunstgræsprojektet.
Valg
St. Restrup IF’s fodboldafdeling skulle denne aften finde ni nye frivillige, der var villige til at træde ind i forskellige positioner i afdelingen. Her var det særligt formandsposten, der skulle findes en ny person til, da afdelingen konstituerende formand Heidi Aabech ikke ønskede denne post permanent. Det lykkedes ikke at finde en ny blandt årsmødets deltagere, hvorfor afdelingen ser frem mod et ekstraordinært årsmøde. Enkelte af de øvrige poster blev besat, men det stod også klart efter denne aften, at der venter en større rekrutteringsproces, for at få denne kabale til at gå op, så posterne i afdelingen alle er besat. Her appellerede hovedformand Johanne Priem Bugge de fremmødte til, at gøre brug af deres netværk – ”sammen må vi kunne løse denne opgave”, appellerede hovedformanden.









