FODBOLD, Jyllandsserien, kvinder

Nibe B  - Astrup IF/Arden  0-5 (0-5)

45 minutter skulle der gå før Nibes debuttanter i Jyllandsserien vågnede op. I første halvleg blev holdet blæst bagover af godt fysisk spillende hold og kun få gange kom hjemmeholdet frem til lidt halve chancer. 
I pausen blev man enige om at starte forfra fra »0-0« og det hjalp en hel del på spillet hvor der kom noget mere spil i egne rækker og en flere situationer hvor man godt kunne have pyntet lidt på resultatet. 
– Vores meget unge hold skal nok bruge lidt kampe til at komme op i gear mod de rutinerede hold som er i denne pulje, så vi ser fremad med hovedet og humøret højt, udtaler træner Michael Frendrup der samtidigt storroser senior debutanterne Alberte Vestergaard, Freja Ullits Mortensen og målmand Liv Staun.
Næste modstander er ude mod Brønderslev på lørdag.