FODBOLD – Jyllandsserien, herrer

Jetsmark IF – Nibe Boldklub: 1-0 (1-0)

Nibes bedste herrehold skulle lørdag eftermiddag indlede sæsonen i Jyllandsserie 2 efter jubelåret 2024, hvor det blev til hele to oprykninger. Første opgave bød på nedrykkerne fra Jetsmark IF, der tabte den afgørende playoffkamp i efteråret, og derved måtte en tur ned i Jyllandsserie 2.

Kampen blev spillet på græs, hvilket for Nibe var første gang i året, at man stiftede bekendtskab med det underlag, men efter lidt opstartsvanskeligheder blev underlaget ikke udslagsgivende for kampen.

Hjemmeholdet startede godt med et høj pres på Nibes bagerste, men udover et tordendrøn mod kassen, der tog overlæggende efter en redning af Anders Lund i Nibe målet, fik udeholdet spillet sig fornuftigt ind i kampen.

Nibe var også selv uheldige med, at bolden tog overliggeren i stedet for at gå i mål. Et godt hjørnespark fra Jakob Rise fandt Laurits Rasmussens pande, hvorefter den desværre tog overlæggeren.

Resten af halvlegen var meget jævnbyrdig med flere sporadiske halvchancer i begge ender. Hjemmeholdet nåede dog at komme foran 1-0 i halvlegens sidste minut, da et afrettet indlæg fandt en glidende Jetsmark angriber, der bragte hjemmeholdet foran.

2. halvleg forløb med samme jævnbyrdighed, hvor Nibe, trods anløb til gode muligheder, ikke fik bolden i nettet, hvilket betød et nederlag i årets første kamp.

Træneren udtaler: ’Jeg er faktisk meget godt tilfreds med mange ting i dag, hvor vi, selvom det ikke afspejles i resultatet. Vi har en fin koncentration, gør mange af de ting, som vi har aftalt, men vi mangler lige den sidste skarphed i det der med at få bolden over stregen. Det går bare lige lidt hurtigere end det gjorde sidste år, og det ses også et par gange i kampen, men får vi forløst vores spil med bolden samt placering på banen, så er jeg sikker på, at der nok skal være point til Nibe i denne sæson. Vi får bare ikke samme antal chancer som i 2024, så vi skal være dygtige, når mulighederne byder sig, og det skal vi også nok blive. Ellers så kan vi igen være stolte af, at det er et hold udelukkende af spillere, der har trådt deres børnefodboldsstøvler i Nibe, og med et aldersspænd mellem 18 og 25 år, så bygger vi stille og rolig på til en forhåbentlig fornuftig fremtid. Der er lavet meget godt ungdomstrænerarbejde i klubben, som vi nu nyder godt af, slutter cheftræner Mick Andersen. / JS

Næste kamp er hjemme mod en anden nedrykker fra Jyllandsserie 1 Aalborg Chang på søndag kl. 15.30.