- Mandag, 25. juni 2012
Weekendens kamp mod Løgstør IF, var den sidste i forårsturneringen,for Nibe Boldklubs bedste mandskab. En sejr ville have reddet holdet i serie 2, men sådan gik det ikke.

Situation fra tidligere kamp mod Logstør.
FODBOLD, herrer serie 3
Løgstør – Nibe 4-3 (3-1)
Mål for Nibe: Luca Munafo, Allan Nielsen, Dennis Søndergaard
Lørdag eftermiddag skulle Nibe spille sæsonens vigtigste kamp i Løgstør. I en kamp, hvor Nibe skulle bruge en sejr for at undgå nedrykning.
Nibe startede kampen bedst og spillede sig frem til flere chancer, uden det dog førte til mål. Løgstør var anderledes skarpe og scorede på deres første forsøg efter et kvarters spil. 5 minutter senere scorede Løgstør igen, denne gang på et direkte frispark. Herefter var der for alvor pres på det hårdt prøvede Nibe mandskab. Men Luca Munafo holdt Nibe inde i kampen, da han reducerede til 2-1. Desværre for Nibe scorede Løgstør endnu engang inden pausen til 3-1. For at gøre ondt værre blev Nibes vikarerende anfører Nicolai Nielsen skadet kort inden pausen.
Alligevel viste Nibe mandskabet god moral i 2.halvleg og efter 10 minutters spil reducerede Allan Nielsen til 2-3. Midt i halvlegen udlignede Dennis Søndergaard fortjent til 3-3. Nibe mandskabet var i 2. halvleg totalt dominerende og de fleste havde en forventning om, at det blot var et spørgsmål om tid, inden Nibe ville score igen. Men stik imod spil og chancer scorede Løgstør på en kontra til 4-3 med 10 minutter tilbage af kampen.
Da det ikke lykkedes Nibe at score yderligere var nedrykningen en realitet i en meget speciel sæson, hvor Nibe tog point fra samtlige modstandere pånær oprykkerne fra Bælum, men alligevel rykker ned i serie 3.









