- Lørdag, 21. maj 2016
Nordjyllands Beredskab så dagens lys i 2016. Det skal fejres og derfor inviterer Nordjyllands Beredskab og Falck alle børn og deres familier til åbent hus på den lokale brandstation i Nibe på lørdag.

Stationsleder ved brandstationen i Nibe, Erik Droob, ønsker flere i brandmands- og frivilligkorpset
Selv om det lokale beredskab har skiftet navn til Nordjyllands Beredskab, så er det stadigvæk de samme brandfolk fra den lokale brandstation, som kommer, når der ringes 1-1-2. De rykker ud, som de plejer til brand, personredninger, miljøuheld og andre ulykker i de samme røde brandbiler. Dog under nyt navn og med nyt logo.
Ved åbent hus arrangementet kan man møde de lokale brandfolk, prøve en branddragt eller måske endda sidde i en brandbil. Brandmændene plejer at være i særdeles godt humør og deler gerne et bolsje eller en brandhjelm ud til besøgende gæster.
Også en anledning til at rekruttere nye folk
Stationsleder i Nibe, Erik Droob, fortæller at man her lokalt også vil bruge dagen til at sige tak til alle de virksomheder som »leverer« arbejdskraft i dagtimerne således at man stadigvæk kan opretholde et operativt beredskab, som kan rykke ud indenfor 5 minutter - OG: man vil også gerne samtidig gøre en indsats for at få flere deltidsbrandmænd og andre frivillige tilknyttet stationen i Nibe.
- Det er vigtigt for os at få belyst overfor arbejdsgiverne i lokalområdet hvor meget tid hans medarbejder skal bruge i dagtimerne mellem 06-16.30, såfremt vedkommende melder sig som del af brandstations-staben, udtaler stationsleder Erik Droob.
- I år har vi kørt fire udrykninger i dagtimerne, og ingen af disse har været på over to timers varighed. Skulle vi få en længervarende udrykning i dagtimerne - ja, så sørger vi altid for at få dem som er på job hjem først, således at de kan varetage deres job ved hovedarbejdsgiver, tilføjer han.
- Jeg mener også, at der for arbejdsgiver kan være fordele forbundet med at ansætte en deltids-brandmand: I dag er brandmanden uddannet i ildløs, nødbehandler, physik førstehjælp, hjertestarter og meget mere, så det er også en kapacitet med et bredt speciale man ansætter, når man har en deltids brandmand med på holdet i virksomheden, siger Erik Droob.
På udkig efter flere deltidsbrandmænd og frivillige
Brandstationen søger løbende nye deltids-brandmænd for at have en tilstrækkelig bred stab, og ligeledes vil man også gerne have mandskabsmæssig supplement i den frivillige del af beredskabet. Det er dem der altid stiller op til at servicere de forskellige foreninger, med forplejning, førstehjælpsposter og meget mere. - Det er også en meget vigtig funktion i beredskabet, for man skal jo huske på at det er de frivillige der står for genhusning, forplejnig, og meget mere, når der er oversvømmelser, snestorm, og andre store begivninger, og så synes jeg faktisk at det lyder godt at kunne sige at ens hobby er at hjælpe andre i nød, siger Erik Droob, og det er også en holdning som flere fra den frivillige stab har udtrykt sig.
Hvis man vil se brandstationen indefra og møde nogle af de tilknyttede brandmænd m.m - og måske oven i købet har et uforløst ønske om at høre mere om hvordan man selv bliver deltids-brandmand eller frivillig ved den lokale brandstation i Nibe, så er det bare om at møde frem på lørdag, hvor der bliver rig lejlighed til at få svar på sine spørgsmål og se hvordan arbejdslivet på brandstationen fungerer.









