Morten Dahl Johansen viser her et af de konfikskerede armbånd.

Der blev ved weekendens Nibe Festival konstateret snyd med de ellers så sikre armbåd, som alle med adgang til festivalpladsen i Skalskoven skal bære.

Via digital teknik og print er det lykkedes at fremstille armbånd, som ved første øjekast kunne ligne de originale armbånd. 

– De originale armbånd er jo broderet i et stærkt tekstil materiale, og de er gennemfarvede, netop for at undgå snyd som i det tilfælde, vi lørdag konstaterede, fortæller Morten Dahl Johansen fra festivalledelsen.

– Vi ser meget alvorligt på snyd som dette, og det er lige til en politianmeldelse, understreger han. Samtidig er det vel overflødigt at oplyse, at vedkommende der bar armbåndet også blev udelukket straks, da det ikke blot er ulovligt at fremstille og sælge et ulovligt armbånd; det er også ulovligt at købe og bruge det.

»Nyheden« om snyd med armbånd blev bekendtgjort for den samlede skare af formænd og teamledere, ved det afsluttende møde søndag.

Ved samme lejlighed kunne sikkerhedschef Ernst Winther Hansen oplyse, at i alt 11 gennem årets Nibe Festival er blevet smidt ud fra Skalskoven, af forskellige årsager. Den sidste dag lørdag steg tallet fra seks til elleve, og det er fortsat et lavt tal, set i forhold til et meget stort antal gæster. Udelukkelserne er sket overvejende med baggrund i vold eller slagsmål, og her har Politiet i flere tilfælde udstedt bøder på 3.000 kroner.