Jørgen la Cour-Harbo er ny formand for Venstre i Nibe.

Jørgen la Cour-Harbo: Ny formand for Venstre i Nibe.

Venstre i Nibe fik ny formand ved årets generalforsamling, der blev holdt på Café Bedste for nylig med god opbakning fra foreningens medlemmer.

Jørgen la Cour-Harbo er ny i Venstre-sammenhæng, men mange nibenitter kender ham sikkert fra tidligere som lokalredaktør i Nibe og i mange år som redaktionschef ved NORDJYSKE Medier eller fra tv-programmet ”Vin med la Cour” på 24NORDJYSKE.

I dag driver han kommunikationsvirksomheden LA COUR Communication og selskabet Norddrone.dk, der tilbyder forskellige optagelser med droner.

Erik Hovesen takkede af
Jørgen la Cour-Harbo afløser Erik Hovesen, der ikke ønskede genvalg. Erik Hovesen har gennem en længere årrække været formand – lokalt og i Nordjylland samt byrådsmedlem – og borgmesterkandidat Tina French Nielsen takkede ham for den store indsats.

Erik Hovesen forlader dog ikke foreningsarbejdet helt, for han takkede ja til at fortsætte som menigt bestyrelsesmedlem. Ketty Østergaard Madsen blev også valgt til nyt medlem af bestyrelsen og er ny kasserer, mens der var genvalg til sekretær Anne Kjærsgaard Krogh. Bestyrelsen består derudover af næstformand Henrik Myrup Andersen, Hans Thorup og Kristian Møller.

Venstre i Nibe dækker i dag geografisk den tidligere Nibe Kommune og dermed de tidligere lokalforeninger for Venstre i samme område.