Lørdag eftermiddag sikrede Nibes bedste herrer sig oprykning sig oprykning til serie 2, efter en sikker sejr over Aalborg Studenterne. Kampen bød i øvrigt på en ekstra udfordring, idet Nibe efter en udvisning, måtte spille med 10 mand gennem 70 minutter.

FODBOLD: Serie 3

Aalborg Studenterne - Nibe Boldklub: 1-3 (1-1)

Mål for Nibe:
Mike Hansen, Michael Rasmussen, Andreas Schunck.

Udvisning: Bjarke Skau, efter 20 min.

Nibe startede kampen bedst og var meget boldbesiddende, hvilket førte til flere gode forsøg. Efter 15 minutters spil headede Mike Hansen Nibe foran efter et hjørnespark. Men allerede 5 minutter senere tog Nibes Bjarke Skau bolden med hånden i eget felt, hvilket udløste et rødt kort og straffespark. Straffesparket blev sikkert udnyttet og Nibe var en mand i undertal i de sidste 70 minutter.

Resten af halvlegen var der meget spil på midten af banen uden chancer til nogle af holdene.

Efter 5 minutter af 2. halvleg fik Nibes Michael Rasmussen lidt tilfældigt bolden i feltet og han udnyttede sikkert chancen til at bringe Nibe på 2-1. Herefter var Nibe total dominerende og midt i halvlegen kunne Andreas Schunck afslutte en flot dribletur med en scoring til 3-1.

Det blev også kampens resultat, og oprykning til serie 2 var en kendsgerning, efter blot en enkelt halvsæson i serie 3. Efterfølgende var der champagnesprøjt og den obligatoriske lufttur til træner Steffen Jensen