Kontrolleret afbrænding af hedeareal på De Himmerlandske Heder

Mandag d. 21. marts foretager Aalborg Kommune en kontrolleret afbrænding af hedearealer på De Himmerlandske Heder.

Hederne afbrændes for at forynge planterne på heden og for at fremme levevilkårene for både planter men også dyrene, som er tilknyttet heden.

Efter afbrændingen af arealerne vil man allerede i år kunne se nye og spændende planter så som guldblomme, ny hedelyng, visse samt andre spændende arter.

Afbrændingen vil foregå fra ca. kl. 11 om formiddagen og vare resten af dagen. Hvis du ser ild eller røg fra området på dagen, skal du derfor vide, at det foregår under fuld kontrol.

Alle er velkomne til at deltage. Vær dog opmærksom på, hvor I parkerer, da der skal være fuld adgang for beredskabet og andre arbejdskøretøjer.