- Mandag, 18. juli 2011

Bjarne Svendsen »tabte« behændigt en del af de mange tegnebøger på Torvets brosten, under lørdagens Gammeldaws Toevemarked.

Ikke mange sekunder efter den var tabt, blev tegnebogen samlet op, og de fleste opfattede straks, at der var tale om gode tilbud til Nibes forretninger, som det ville være værd at gå efter.

Flere fandt tegnebøger – men det var med at være hurtig, når de faldt...
Som optakt til, og under lørdagens Gammeldaws Torvedag i Nibe, havde Nibe Handelsforening forberedt et særligt »stunt«, hvor hele 60 små tegnebøger, fyldt med rabatkuponer, tilsagn om særlige rabatter og mulighed for særdeles gode tilbud eller oplevelser i Nibes forretninger.
Formand for Nibe Handelsforening, afdelingsdirektør i Spar Nord Bank Bjarne Svendsen, lægger ikke skjul på, at det ekstra lille indslag på Torvedagen gerne skulle få øjnene op hos gæster og turister i Sildebyen, men også mange af byens tilflyttere, der i dagligdagen som oftest »jobber« i Aalborg og derfor samtidig måske lægger en del af de daglige indkøb dér. Det vil vi som handelsby naturligvis gerne påvirke, og derfor »tabte« vi lørdag også nogle af de 60 tegnebøger i Nibes »nybyggerkvarterer« som Eventyrbakken, Skalhøje og Høje Nibe, siger handelsformanden.
Turen rundt med det table tagnebøger gav i øvrigt gode muligheder for at komme i snak med folk, for der var ganske mange forskellige reaktioner på ideen, men alle tog spøgen med et smil – og så var det ellers bare om at komme rundt i Nibes forretninger og benytte sig af de gode tilbud, rabatter m.m.
Der gik i de fleste tilfælde ikke mange sekunder, førend tegnebogen var samlet op – men reaktionerne var forskellige: Nogle ville levere den tilbage til ejermanden, mens andre straks opfattede, at der var gavekort, rabatkuponer og andre »godbidder« til Nibes forretninger.










