Pia Jørgensen (holdleder), Emma Klitgaard Færch, Stine Godiksen Bentsen, Freja Hvilsom Andersen, Anne Baand Sørensen, Maria Bang Nielsen, Serine Nord Rødkjær, Amalie Bach Adelsen, Sarah Jensen, Laura Mathilde Verdier og Frederikke Primdahl (træner). Liggende: Sofie Jørgensen.

Bagerst fra venstre: Rikke Kjærsgaard Knudsen (holdleder), Signe Møller Jensen, Ann-Sofie Kristoffersen, Mathilde Kjærsgaard Knudsen, Sarah Bach Christensen, Linda Christensen og Anette Jensen (træner). Forrest fra venstre: Julie Marie Christensen, Anne Skov Sørensen, Maj Uldahl Larsen og Anne Sofie Jensen. Liggende: Natasia Villadsen.

I Nibe Håndboldklub er der p.t. 27 pigespillere i u-12 rækken, og 20 af dem havde meldt sig til at deltage i et stævne i Ferslev, som blev afholdt i søndags. Da sæsonen snart går i gang, var de 2 hold lavet med udgangspunkt i de spillere, som skal spille sammen, når turneringen starter, siger træner Anette Jensen, og hun fortæller videre:

– Hold 2 lagde ud med 2 vanskelige kampe, som også betød et par nederlag, men derefter blev det til sejr i den sidste puljekamp. Dermed var holdet klar til B-slutspillet. Her vandt holdet semifinalen efter en flot fight. I finalen mødte holdet St. Restrup, og selvom pigerne kæmpede flot, så blev det til et nederlag. Set over hele dagen udviklede holdet sig meget. I starten var pigerne lidt forsigtige og troede ikke helt på sig selv, men efterhånden fik de rigtig godt styr på forsvaret, hvor alle kæmpede og stod sammen. Der kom også mere gang i scoringerne i løbet af dagen. Alt i alt må man sige, at hele holdet gjorde store fremskridt, og pigerne kan godt være rigtig stolte af deres T-shirts, som de fik som præmie for deres flotte 2. plads i B-slutspillet.

– Hold 1 spillede 3 kampe i grundspillet, hvor der blev spillet utrolig flot håndbold i flere perioder. Det var især en fornøjelse af se forsvaret, hvor holdet efterhånden mestrer flere udgaver af forsvarsspil og godt samarbejde. I angrebet blev der vist flere forskellige angrebsåbninger, og der blev scoret fra alle positioner på banen, ligesom kontrafasen gav mange lette mål. I semifinalen mødte man Dall/Ferslev, og selvom Nibe-holdet her ikke spillede særlig godt, så blev der kæmpet og løbet, således at sejren aldrig rigtig kom i fare. I finalen mødte holdet HK 89 Båndbyerne, og også her satte Nibe modstanderne helt på plads med en sejr på 11-4, og hermed havde pigerne sikret sig en lækker flot, sort hættetrøje. Set over hele dagen havde holdet en superflot målscore på 67-24.

I Nibe HK er aktivitetsniveauet i denne årgang blevet sat op siden sidste sæson. Der er blevet trænet i løbet af sommeren, hele truppen har været på træningslejr, der har været deltagelse i et par træningsturneringer og nogle træningskampe, der har været fællestræning med nogle af drengene i samme årgang, og pigerne har været meget flittige til at møde op til træning. Der er blevet løbetrænet udendørs, trænet i hallen og desuden lavet fysisk træning. Pigerne har generelt en meget flot indstilling til at træne, mange kan presse sig selv mere og mere, og de er meget motiverede for at lære nye ting. Pigerne har virkelig slidt i det, og derfor er det fuldt fortjent, at pigerne nu får flotte resultater, siger Anette Jensen.

Det bedste af det hele er dog, at det er nogle fantastisk søde piger, der alle er med til at sprede højt humør og glæde, og der er et godt sammenhold imellem holdene.

I næste weekend går sæsonen i gang, og Nibe stiller med hold i A-, B- og C-rækken. Man glæder sig til at komme i gang, og selvtilliden og formen er i hvert fald i top, slutter u-12 træneren.